Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

BRUTÁLNÍ ZÁSAH POLICIE NE POLIS TECHNICKÝM KONOPÍM

08/10/15

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se nově zabývá průběhem policejního zásahu na poli s technickým konopím u Bukovan.

BRUTÁLNÍ ZÁSAH POLICIE NE POLIS TECHNICKÝM KONOPÍM

Kauza technické konopí: zásah policie u Bukovan řeší inspekce
Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/kauza-technicke-konopi-zasah-policie-u-bukovan-resi-inspekce-20151008-xr7v.html

Bukovany – Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se nově zabývá průběhem policejního zásahu na poli s technickým konopím u Bukovan, kde podle jeho majitele policisté neoprávněně a velmi hrubě zpacifikovali několik sběračů konopí.
Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/kauza-technicke-konopi-zasah-policie-u-bukovan-resi-inspekce-20151008-xr7v.html

Proti sběračům technického konopí u Bukovan minulý týden ostře zasáhla policie. Autor: Deník/Adéla Vachtová

„O případu víme a zabýváme se jím od samého začátku. Zatím mohu říci, že jsme v této záležitosti obdrželi několik podnětů od veřejných zdrojů a momentálně jsme ve fázi šetření," řekla Deníku mluvčí GIBSu Radka Sandorová. Generální inspekce bezpečnostních sborů je nejvyšším kontrolním orgánem bezpečnostních složek a působnost má v případě, kdy je možné očekávat podezření ze spáchání trestného činu jejích příslušníků.

Incidentem, který se odehrál uprostřed pole u Bukovan v úterý 29. září dopoledne, se podle českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové zabývá také odbor vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. „Na každý podnět má tento odbor standardní lhůty. Do doby, než budeme mít výsledek vnitřní kontroly, věc komentovat nebudeme," uvedla Baláková.

Pochybné tvrzení

Především majitel pole s technickým konopím, podnikatel Jan Bešík, nyní netrpělivě očekává výsledek šetření kontrolních orgánů policie. V případě, že to bude nezbytné, je podle svých slov připraven podniknout další kroky.

„Když to nebude v rozumném čase a okolnosti budou naznačovat, že mají tendenci mlžit a zamést celou událost pod koberec, napíšeme další stížnosti a přineseme další důkazy, které do případu vnesou více světla," předeslal podnikatel z Českolipska.

ČTĚTE TAKÉ: Krev, slzy a křik. Policie surově zasáhla proti sběračům konopí

Podle něj policie neměla žádné právo vstoupit na soukromý pozemek a páchat tam násilí na nevinných lidech. „Není také pravda, že policie přijela prověřovat okolnosti sklizně, jak zdůvodnili v tiskové zprávě," zpochybňuje Bešík jedno z oficiálních stanovisek policie k události u Bukovan.

Sběrači technického konopí mají za sebou podle svědků události otřesný zážitek. Policisté, aniž by si nechali vysvětlit, že se nedopouštějí nelegální činnosti, měli údajně neprodleně po příjezdu sáhnout po teleskopických obušcích a slzném spreji.

Donucovacími prostředky pak měli hrubě zpacifikovat dva sběrače, konkrétně sedmnáctiletého mladíka a jeho otce, kteří na pole přišli na brigádu.

„Než jsem stačil přiběhnout, dva kluci už leželi na zemi, policisté je zpacifikovali, dali jim ruce za záda, želízka. Prosil jsem je, že není třeba žádného násilí, jeden z policistů mě potom odbyl se slovy, že si umí zjednat pořádek sám," vylíčil Deníku Radek Honzátko, další se sběračů.

S mladíkem se podle jeho slov policisté nijak nepárali. „Tak toho zpacifikovali doslova brutálním způsobem, viděl jsem ho plakat, válet se po zemi, vypadal opravdu strašně," uvedl Honzátko.

Policejní zákrok spojený s násilím údajně ukončil až příjezd majitele firmy, který na pole přivezl patřičné dokumenty ke konopí.

„Stačil ale pouhý jeden telefonát na celní správu," poukázal Bešík se slovy, že policisté dokumentu nakonec ani nevěnovali pozornost.

Podle informací českolipské policejní mluvčí Ivany Balákové na poli u Bukovan policisté kontrolovali okolnosti sklizně konopí a donucovací prostředky použili proto, že s nimi někteří sběrači nespolupracovali.

„Jeden z mužů opakovaně neuposlechl výzvy policistů a při následném pokusu policistů o jeho zajištění kladl aktivní odpor, použili proti němu donucovací prostředky. Výzev policistů neuposlechl ani jeho blízký příbuzný, který tento probíhající zákrok hrubě narušoval. Proto policisté použili donucovacího prostředku i proti němu," uvedla policejní mluvčí.
Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/kauza-technicke-konopi-zasah-policie-u-bukovan-resi-inspekce-20151008-xr7v.html

Autor: Adéla Vachtová

www.konopi.info

Zařazeno v AKTUALITY