Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

HLEDÁ SE PĚSTITEL KONOPÍ V ČESKU. ZÍSKÁ PRÁVO DODÁVAT DO LÉKÁREN.

02/12/14

V prosinci vybere Státní ústav pro kontrolu léčiv jediného pěstitele v Česku, který bude do lékáren dodávat léčebné konopí.

HLEDÁ SE PĚSTITEL KONOPÍ V ČESKU. ZÍSKÁ PRÁVO DODÁVAT DO LÉKÁREN.

Cílem je vytvořit levnější konkurenci pro byliny dovážené z Nizozemska.

České konopí má být pacientům k dispozici koncem jara.

Konopí, ilustrační foto

Konopí, ilustrační foto
autor: HN – Martin Svozílek

V polovině prosince bude znám pěstitel, který jako jediný v Česku bude moci zasít, sklidit a poskytnout konopí určené pro léčebné účely. Půjde o vítěze veřejné zakázky, kterou vypsal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Nyní proběhlo otevírání obálek, nabídku podali čtyři uchazeči. Jejich jména ale nemohu zveřejnit," řekla Jana Venclíková ze Státní agentury pro konopí pro léčebné použití, která spadá pod SÚKL.

Jelikož všichni uchazeči splnili požadované podmínky, mimo jiné nebyli trestně stíháni nebo mají vhodné prostory pro pěstování, o vítězi rozhodne pouze cena. V zakázce se požaduje vypěstovat 40 kilogramů konopí, a to za maximálně 4,2 milionu korun. Kdo nabídl nejméně, získá v lednu licenci a stane se jediným legálním pěstitelem léčebného konopí u nás.

Zatímco nyní se může dané konopí dovážet pouze z Nizozemska a gram stojí kolem 300 korun, české byliny by měly být mnohem levnější. Státní agentura předpokládá, že cena nepřekročí 100 korun za gram.

České konopí by mělo být pacientům k dispozici na přelomu jara a léta. "Vypěstování potrvá pět až šest měsíců," uvedla Venclíková. 

Jakmile čtyřicetikilogramová úroda, kterou vítěz veřejné zakázky vypěstuje, bude připravena ke sklizení, SÚKL ji odkoupí. Následně začne konopí distribuovat do lékáren.

Lidé si však i nadále budou moci koupit byliny ze zahraničí. "Lékárny si mohou stále objednávat dovezené konopí. Do toho nemůžeme nijak zasahovat. Nicméně předpokládáme, že české konopí bude mít výrazně konkurenční cenu," vysvětluje Jana Venclíková, proč podle ní lékárny budou objednávat úrodu z Česka.

Je jasné, že 40 kilogramů konopí, které musí pěstitel příští rok dodat, nebude stačit na dlouho. SÚKL proto vypisováním dalších zakázek zabezpečí, aby přísun léčebných bylin byl kontinuální.

Česku už je 200 dávek léčebného konopí. Prodávat by ho mohly i lékárny Dr. Max – čtěte ZDE

Jeden člověk si může koupit maximálně 30 gramů léčebného konopí měsíčně. Musí mít ale předpis od lékaře, který je registrovaný v Centrálním úložišti elektronických receptů. A těch je zatím málo. Navíc v první polovině listopadu bylo možné pořídit konopí jen v lékárnách v Uherském Hradišti a Pharmacentru Budějovická v Praze 4.

Zájem ale projevila i síť lékáren Dr. Max. "Jestliže k dohodě s dodavatelem (Czech Medical Herbs, který je jeden z distributorů z Nizozemska – pozn.red.) dojde, bude léčebné konopí k dispozici v celé naší síti," uvedl mluvčí sítě lékáren Michal Petrov. 

Zákonem daná možnost používat konopí pro léčebné účely existuje od loňského dubna.

Konopí smějí předepisovat hlavně na chronickou neutišitelnou bolest onkologové, neurologové, revmatologové, psychiatři či infekcionisté. Mohou je psát také na uvolnění ztuhlého těla lidem s roztroušenou sklerózou a na potlačení nechutenství u pacientů s rakovinou nebo AIDS. Nemocní byli zatím odkázáni na své výpěstky nebo kupovali marihuanu na černém trhu. Tím riskovali střet se zákonem.

Zdroj:   http://domaci.ihned.cz/c1-63182570-lecebne-konopi-konkurence-dovoz-zahranici-nizozemsko-jediny-cesky-pestitel

www.konopi.info