Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

PRVNÍ DOVOZOVÉ KONOPÍ JE NA CESTĚ, STÁT CHYSTÁ TENDR NA PĚSTITELE  

22/03/14

Firma Elkoplast Slušovice objednala první várku léčebného konopí pro české pacienty. iDNES.cz to řekl jednatel firmy Ladislav Krajča. Sušené části rostlin doputují z Holandska do ČR na konci března.

PRVNÍ DOVOZOVÉ KONOPÍ JE NA CESTĚ, STÁT CHYSTÁ TENDR NA PĚSTITELE

Firma Elkoplast Slušovice objednala první várku léčebného konopí pro české pacienty. iDNES.cz to řekl jednatel firmy Ladislav Krajča. Sušené části rostlin doputují z Holandska do ČR na konci března. Gram bude stát kolem tří set korun. Státní ústav pro kontrolu léčiv již zveřejnil informace k tendru na českého pěstitele. Předpokládaná hodnota zakázky je 4,2 milionu.

První informace o tendru lékový ústav odeslal do věstníku veřejných zakázek ve středu. Vyplývá z nich, že soukromník či firma by měli konopí pro stát pěstovat jeden rok.

"Zatím jde jen o informaci, samotná zakázka bude vypsaná za třicet dnů, aby se případní zájemci na ni stihli připravit," upozornila Hana Pavlíčková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Samotná veřejná zakázka tedy bude podle Pavlíčkové vypsána až v dubnu.

V popisu budoucí zakázky stojí, že stát hledá dodavatele konopí pro léčebné použití, a to "vypěstovaného, sklizeného, usušeného a primárně zpracovaného v souladu s pravidly správné pěstitelské praxe". Očekává také dopravu léčiva na místo určení.

Předpokládaná hodnota zakázky je 4,2 milionu korun.

Zákon, který nabyl účinnosti loni v dubnu, říká, že pěstovat konopí může jen ten, kdo získá od státu licenci. Udělí ji SÚKL na základě dvoukolového výběrového řízení. V prvním kole rozhodnou kvalifikační předpoklady, ve druhém cena, za kterou podnikatel může konopí státu dodat. Pokud by překročila cenu sušených částí rostlin z dovozu, stát licenci neudělí. Licenci může podnikatel získat nejvýše na dobu pěti let.

Do Česka míří první konopí z Holandska, gram bude stát zhruba 300 korun

V Česku jsou nyní tři firmy, jež mají povolení nakládat s konopím. Povolení k dovozu má zatím jen firma Elkoplast Slušovice. Její jednatel Ladislav Krajča iDNES.cz řekl, že firma bude o zakázku státu usilovat. Zároveň dodal, že první dodávka konopí ze zahraničí je na cestě. Firma má nyní povolení dovézt maximálně tři kilogramy sušených částí rostlin.

"Předpokládám, že zboží by tady mohlo být do 24. března. Půjde o konopí z holandské firmy Bedrocan," uvedl Krajča s tím, že část první dodávky půjde do jedné z pražských lékáren.

Předpokládám, že cena za gram pro české pacienty se bude pohybovat mezi 10 až 11 eury (270 až 300 korun)," dodal jednatel společnosti Elkoplast Slušovice. Cenu léčebného konopí si hradí z rozhodnutí SÚKL pacient.

Krajča popsal, že firma zaznamenala zájem pacientů například s roztroušenou sklerózou. Podle jeho názoru jsou lékárny na výdej léčiva připravené. Stejně jako na odbavení elektronického receptu, který je u konopí nezbytný, aby mohl SÚKL sledovat jeho vydané množství. Povolených je maximálně 30 gramů pro jednoho pacienta na měsíc.

Legálně se konopí v ČR může prodávat od dubna 2013, ale zatím se tak neděje. Podle jednatele firmy Elkoplast Slušovice systém vázne na lékařích. "Doktoři se k tomu ale zatím ještě nepostavili čelem. Nevím proč," podotkl Krajča.

Problémem může být cena a to, že konopí nehradí zdravotní pojišťovny. Pacienty může odradit, že měsíčně by mohla léčba vyjít na 9 000 korun. Lékaři a lékárníci mohou s předepisováním a vydáváním sušeného konopí také váhat, protože je to novinka, se kterou se teprve učí zacházet. Lékárníci si musí dokázat uhlídat e-recepty a to, že jim konopí někdo nesebere. Lékaři zase musí najít vhodnou dávku a způsob užívání.

Autor Hana Válková

Zdroj:

http://zpravy.idnes.cz/stat-vypise-tendr-na-pestitele-konopi-prvni-z-dovozu-je-objednane-1ce-/domaci.aspx?c=A140313_131732_domaci_hv