Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

MARIE ŠIROKÁ:KONOPÍ DOKÁŽE NAHRADIT ROPU

22/03/14

„Z konopí lze vyrobit prakticky všechno," říká Marie Široká, předsedkyně Konopářského svazu ČR.

MARIE ŠIROKÁ:KONOPÍ DOKÁŽE NAHRADIT ROPU

„Z konopí lze vyrobit prakticky všechno," říká Marie Široká, předsedkyně Konopářského svazu ČR.

Zatopíte si briketami z technikého konopí, obléknete se do šatů z konopí, navoníte se parfémem z konopí, posnídáte konopné pečivo a dopřejete si i čokoládu z konopí. Tak nějak by mohlo vypadat ráno, pokud dáte technickému konopí šanci.

ekochleba.pngCo lze všechno z technického konopí vyrobit?
Prakticky všechno. Říká se, že konopí dokáže nahradit ropu. V chemickém průmyslu z něj vznikají barvy, mýdla a laky, ve farmaceutickém průmyslu zase léky. Konopí se využívá i v kosmetice, z jeho konopného oleje se vyrábí například balzámy na rty, kondicionéry, masážní oleje, masti, parfémy, pleťové masky, tělová mýdla, tělové a vlasové šampony. Využívá se v potravinářství, kde se z něj vyrábí například bonbony, čokolády, čaje, pivo, chléb, těstoviny, olej. Jeho využití je široké.

O jaké výrobky je nyní největší zájem?
Poměrně dobře se u nás prodává hlavně konopná přírodní kosmetika. Jsou zde již tři kosmetické společnosti, dvě ryze české a jedna zahraniční. Zájem je i o konopné oblečení, které ale bohužel zatím nikdo nevyrábí.

Takže se Češi do šatů z technického konopí příliš neoblékají?
Ne, ale ve světě už jsou takové šaty běžné, tam je lze oproti Čechům i celkem snadno sehnat. Cizinci nosí i oblečení z lnu, ten je podobný konopí, v létě příjemně chladí a v zimě hřeje. Látky z těchto přírodních vláken jsou pohodlné a prodyšné, zvláště textilní materiály z konopí jsou antibakteriální, pohlcují UV záření a jsou velmi trvanlivé. Všeobecně stoupá poptávka po těchto přírodních vláknech a výrobcích z nich. Kdysi u nás existovaly minimálně dvě oděvní značky, které se zabývaly výrobou volnočasového oblečení, ale obě zkrachovaly. V současné době jsou tendence hotové oblečení dovážet ze zahraničí.

Jaký druh oblečení se nejvíce nosí?
Asi nejvíce je žádané právě oblečení pro volný čas, tedy kalhoty, košile, sukně, šaty, kraťasy a trička, různé doplňky jako tašky a batůžky. Jde o ležérní a sportovní styl oblečení v přírodních barvách.

Je v Čechách vůbec přádelna, která by technické konopí zpracovávala?
Není. Hledali jsme přádelnu, která by byla schopná spřádat konopnou přízi z naší produkce  pro výrobu konopných lan a provazů. Zatím neúspěšně. Přitom jsou v Česku všechny předpoklady pro znovuzavedení výroby konopné příze a následně i výroby běžné metráže pro šití oděvů, pro výrobu provazů a lan, plachet, pytlů i dalších výrobků. Vše tady již jednou bylo – surovina, stroje, plátno, košilovina, pletenina a tak dále. Některé textilní výzkumné ústavy mají zkušenosti se zpracováním konopného vlákna, jsou zde technologie, které dokáží konopné vlákno rozvolnit na velmi jemnou surovinu, vhodnou pro další využití v několika průmyslových odvětví. Bohužel se nám zatím nepodařilo sehnat přádelnu, která by byla schopná vyzkoušet konopné vlákno ze současných zpracovatelských center, protože jeden textilní závod za druhým krachuje. Některé jsou v konkurzu a nebo již dávno s textilní výrobou skončily, a tím pádem zmizely i stroje, buď byly dány do šrotu nebo se prodaly do zahraničí. Několik podnikatelů má zájem obnovit výrobu textilních materiálů, je to tedy otázka času, kdy se rozeběhne textilní zpracování konopného vlákna pro výrobu oděvů, případně provazů a dalších věcí.

A jak si na českém trhu stojí konopné potraviny?
Celkem úspěšně. Daří se totiž rozšiřovat obchodní síť s konopnými potravinami. Zatím se sice dováží ze zahraničí, ale už se na trhu objevily i první české konopné těstoviny. Poměrně dobře se prodávají i české nápoje s konopným extraktem – limonády, ledové čaje, pivo i likéry.   

Z technického konopí se dají vyrobit i brikety. Využívají je lidé u nás?
ekobrikety.pngAno, na Rakovnicku se lisují konopné brikety, které mají výhřevnost jako bukové dřevo a dá se s nimi topit jak v krbech, tak v běžných kamnech. Je o ně poměrně velký zájem. V Hodoníně se letos začaly vyrábět i konopné pelety vhodné do automatických kotlů. Jinak stoupá poptávka po přírodních stavebních materiálech, konkrétně po konopných tepelných izolačních materiálech, které se sem také zatím dovážejí. Snažíme se mimo jiné  iniciovat zavedení výroby českých stavebních tepelných izolačních materiálů, OSB desek a cementopazdeřových desek na vnější zateplení budov.

Na co se nejvíce používá papír vyrobený z technického konopí?
Na cigaretové papírky, na čajové sáčky, na filtry do kávovarů nebo jako klasický kancelářský papír. V zahraničí z konopného papíru tisknou bankovky, na svá plátna ho používají malíři. Dal by se využít pro výrobu lepenky a kartonu či balicího papíru.

Kolik zemědělců v České republice technické konopí pěstuje?
Řádově desítky zemědělců. Přesný počet prozatím neznáme, protože ne každý pěstitel je členem našeho svazu.

Proč není pěstování technického konopí více rozšířené? Myslíte si, že se zemědělci bojí?
ekokonopi.pngDonedávna bylo konopí u široké veřejnosti vnímáno hlavně jako droga. Zemědělci měli strach, že jim na pole přijede policie a budou mít problémy. Ani policie neměla prakticky žádné informace o tom, že existují vyšlechtěné odrůdy konopí pro hospodářské účely a že toto konopí prakticky neobsahuje psychoaktivní látky zvané tetrahydrocannabinoly, tedy THC.

V současné době se konopí seté celkem úspěšně dostává do povědomí veřejnosti hlavně jako energetická a průmyslová plodina, na kterou pěstitelé dostávají dotace. Pěstitelé mají spíše oprávněné obavy z toho, jak a čím vlastně konopí sklidí, protože dosud u nás není dostatek sklizňových technologií, které by pokryly stoupající  potřebu. Další problém je, kam s vypěstovaným konopím. V České republice se konopný trh teprve utváří a hledá se odbyt.
Není také jasné, zda budou zemědělci v budoucnu konopí pěstovat, pokud přestanou dostávat dotace.

Víte, kolik je v ČR využito plochy, kde se technické konopí pěstuje?
V roce 2006 to bylo celkem 1 200 hektarů pěstebních ploch. V letošním roce se očekává další nárůst, protože jsou nově v provozu již čtyři zpracovatelská centra. Ta budou ke svému chodu potřebovat velký objem konopné suroviny.

Další možnosti využití technického konopí

sportovní prvky – bioplasty na skateboardy, snowboardy
ekoizolace.pngstavebnictví –  tepelné a zvukové stavební izolační materiály, omítky, podlahy, cihly, tvárnice, OSB desky, překližky, kompozity
kosmetika – balzámy na rty, kondicionéry, masážní oleje, masti, parfémy,  pleťové masky,  tělová mýdla, tělové a vlasové šampony
papírnictví – bankovky, dopisní papíry, kancelářský papír, kartony, knihy, tiskový papír,  čajové sáčky, filtry do kávovarů, do vodních filtrů, cigaretové papírky
textilní průmysl  – svrchní oblečení, obuv, klobouky a kšiltovky, trička, ponožky, tapety, koberce, ložní prádlo, pratelné hygienické potřeby, batohy, tašky, peněženky, pouzdra na mobilní telefony
netkaný textil – geotextilie
automobilový průmysl –  lisované termoplastické díly
energetika – peletky, brikety ( 17,5 – 18,06 MJ/kg), motorová paliva
zemědělství – semeno na krmivo (pro hospodářská zvířata, ryby, ptactvo), pazdeří jako podestýlka pro ustájená zvířata a drůbež ve velkochovech

Autorka studuje VOŠ publicistiky, foto: www.konopi.info

Autoři: Soňa Straková
Datum: 10.5.2007

Zdroj: http://ihned.cz/c4-10146470-23198045-000000_d-10146470-23198045-000000_d-10146470-23198045-202000_d-marie-siroka-konopi-dokaze-nahradit-ropu

 

 

Zařazeno v Články z tisku