Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

VLÁKNO Z KONOPÍ

04/08/13

VLÁKNO Z KONOPÍ V podmínkách České republiky je pro získávání rostlinného vlákna vhodný pouze len přadný, eventuelně konopí. Dříve se okrajově využívaly také kopřivy a orobinec.Až do strojního zpracování bavlníku byl len nejdůležitější přadnou plodinou vůbec. V Evropě se přadný len pěstuje především v Belgii, Holandsku a Francii. Ve střední Evropě jeho pěstování během minulých třech desetiletí […]

VLÁKNO Z KONOPÍ

V podmínkách České republiky je pro získávání rostlinného vlákna vhodný pouze len přadný, eventuelně konopí. Dříve se okrajově využívaly také kopřivy a orobinec.
Až do strojního zpracování bavlníku byl len nejdůležitější přadnou plodinou vůbec. V Evropě se přadný len pěstuje především v Belgii, Holandsku a Francii. Ve střední Evropě jeho pěstování během minulých třech desetiletí téměř zaniklo. Zájem o přírodní produkty oživil možnost jeho znovuzavádění. Současný podíl lnu na textilním trhu činí asi 0,5 %. Kromě tradičního využití lněného vlákna pro výrobu bílého zboží (utěrky, prostěradla) lze z dlouhého kvalitního vlákna vyrábět textilie pro odívání a upomínkové předměty a z méně kvalitních vláken pytle, lana, dratve, nitě,  textilní tapety, čalounická plniva, speciální papír pro výrobu bankovek, cigaretový papír ap. Z pazdeří se vyrábí pazderodesky.

Nově se zkouší využití lněných a konopných vláken (zvláště krátkých vláken) ve stavebním průmyslu (stavební hmoty, izolační desky, cemento-vláknité desky, vlákna jako armovací prostředek, suchá maltovinová směs pro strojní omítání, pokrývací materiál, izolanty, spárovací tmely a sádra) i v dalších průmyslových odvětvích (lisované součástky – dveřní výplně u automobilů), obklady, papír – pytle na organický odpad pro rodinné domky, netkané textilie a filtrovací materiál, vázací motouzy aj.

Zájem o lněné a konopné vlákno se vysvětluje snahou o nalezení vhodné náhrady za vlákna azbestová, skelná a syntetická.

Především v oblastech, kde dochází k oděru vláken, kontaktu vláken s vysokou teplotou nebo přímému kontaktu s půdou, jsou ve stále větší míře využívány výhody přírodních vláken. Lněná i konopná vlákna vykazují na základě své morfologie a chemického složení určité výhody, které jsou experimentálně potvrzeny. Tak je například v případě otěruvzdornosti (v brzdových a spojkových obloženích) upozorňováno na zdravotní závadnost azbestu, vysokou tepelnou vodivost kovových vláken a roztékavost vláken plastových (při vysokých teplotách), zatímco vlákna lněná všem těmto kritériím víceméně vyhovují. V oblasti geotextilií a rovněž při výrobě fasádových desek (náhrada azbestu a minerálních vláken) jsou patrné výhody lnu a konopí.

Méně hodnotná vlákna byla dokonale využita teprve jejich zpracováním v netkaných textiliích. Byly realizovány první velké zakázky pro automobilový průmysl, kde jsou lněná vlákna použita k výrobě vnitřní výbavy automobilů. Různorodé jsou možnosti uplatnění netkaných textilií z lněných a konopných  vláken.

Konopí se pěstuje podobně jako len pro lýková vlákna. Produkce vlákna je průměrná 1,4 t.ha-1, dobré výnosy jsou kolem 2,5 t.ha-1 a špičkové výnosy dosahují až 5 t.ha-1. Výnos semene se pohybuje kolem 1 t.ha-1.

Konopí bylo přirozenou a oblíbenou textilií po celá staletí. Textilie jsou pevné, trvanlivé a odolné vůči vlhku a hnilobě, avšak drahé, protože v současné době je na jejich produkci potřebná dovezená surovina. Zhotovují se z něho lodní lana, provazy, plachty, rybářské sítě, motouzy, povřísla, hadice, pytle, kordy do pneumatik a tkaniny pro výrobu oděvů aj. Krátké vlákno, tzv. koudel, slouží k výrobě hrubého plátna a motouzů, je vhodné jako čalounický materiál, na těsnění vodovodů apod.

 

Vlastnost

Primární vlákno

Sekundární vlákno

Pazdeří

Celulóza (%)

60 – 72

34 – 41

Hemicelulóza (%)

11 – 19

31 – 37

Lignin (%)

2,3 – 4,7

19 – 21

Délka vlákna (mm)

20

2

0,26 – 0,57

Tlouštka vlákna (mikro mm)

16 – 67

17

14 – 27

Zdroj: Hanf, s. 42

Konopná vlákna lze utkat jak na hrubé a drsné vlákno (pytlovina, batožina), tak i na jemnou košilovinu (spodní prádlo, kapesníky). Až 4,5 metrů dlouhá a pružná konopná vlákna (bavlněná jen 2 cm) jsou údajně až osminásobně pevnější v tahu a čtyřnásobně trvanlivější ve srovnání s bavlnou. Mají přirozený lesk a jsou teplejší a více vstřebávající (díky čemuž se i dobře barví). Jsou tak vhodné pro výrobu ručníků, plen a oblečení pro kojence. Z konopných tkanin se vyrábí i obuv. Konopné vlákno je přidáváno do směsí s dalšími tkaninami (s bavlnou, hedvábím, lnem) a vyrábí se z něj různé průmyslové textilie a oděvy. Konopné textilie lze prát v automatických pračkách a sušit v sušičkách.

Konopné vlákno využitelné v textilním průmyslu představuje jen něco více než 20 % z hmotnosti konopného stonku. Vlákno konopí vykazuje vysokou pevnost v tahu, zadrží až 95 % UV záření, má antistatické účinky a vysokou odolnost vůči teplu (při 370 ºC dochází ke změně barvy a nad 1000 ºC uhelnatí), obsah kyslíku v konopném vláknu nedovoluje tvorbu anaerobních bakterií, absence bílkovin v konopném vláknu přirozeně chrání před napadením moly, je odolné proti vlivům atmosférické vlhkosti.

VÚB a. s. Ústí nad Orlicí se již delší dobu zabývá uplatnění bavlnářské technologie při zpracování lněných a konopných vláken. Podmínkou k tomu, aby bylo možné bavlnářskou technologii na konopí použít, je existence konopného vlákna získaného tzv. kotonizací, tj. procesem, který sestává z máčení a mechanického zpracování bez předchozího máčení, nebo kombinací chemicko – mechanického působení. V ČR nejsou v současné době kapacity na takovouto přípravu vlákna ze stonku. Z tohoto důvodu se pracuje s dovezeným kotonizovaným vláknem z Číny a Polska. I toto dovezené vlákno má ještě daleko k parametrům bavlny s níž se prakticky shoduje jen v délce. Nejproblematičtější je jemnost vláken a také znečištění surovin. Dostupná kvalita konopného vlákna umožňuje vypřádat především směsové příze s konopím, kde další komponentou je bavlna, VSs, PESs, len, eventuelně trojkomponentní příze.

 

Zdroj: http://www2.zf.jcu.cz/~moudry/databaze/Vlakno.htm

 

 

Zařazeno v Vlákno