Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

VE ČTVRTEK 8. SRPNA 2013 PŘEDSTAVILO MĚSTO VOLARY NEJVĚTŠÍ KONOPNÉ LÁZNĚ V EVROPĚ

09/08/13

VE ČTVRTEK 8. SRPNA 2013 PŘEDSTAVILO MĚSTO VOLARY NEJVĚTŠÍ KONOPNÉ LÁZNĚ V EVROPĚ Z hotelu Bobík ve Volarech jsou největší evropské konopné lázně Datum: 9. srpna 2013 Největší konopné lázně v Evropě představili ve čtvrtek místním lidem i turistům radní ve Volarech. Město péči nabídne ve zmodernizovaném hotelu Bobík. Lidé se tady mohou prohřát v […]

VE ČTVRTEK 8. SRPNA 2013 PŘEDSTAVILO MĚSTO VOLARY NEJVĚTŠÍ KONOPNÉ LÁZNĚ V EVROPĚ

Z hotelu Bobík ve Volarech jsou největší evropské konopné lázně

Datum: 9. srpna 2013

Největší konopné lázně v Evropě představili ve čtvrtek místním lidem i turistům radní ve Volarech. Město péči nabídne ve zmodernizovaném hotelu Bobík. Lidé se tady mohou prohřát v rašelinovém zábalu s konopím, pak se nechat namasírovat konopnou mastí a navrch si dát sklenku vína či sirupu z konopí.

"První část lázní jsme udělali v místnosti, kde byla kdysi vinárna. Máme tu špičkové vybavení, například multifunkční vanu, která připomíná vajíčko," uvedla volarská starostka Martina Pospíšilová.

"Umí všechno od skotských střiků až po infrasaunu. Pak tu máme léčivou vanu, kde mohou klienti ležet v konopných přípravcích, což odborníci doporučují na pohybový systém, na lupénku či astma," doplnila.

Péče bude zahrnovat nejen konopné procedury, ale i stravu na bázi konopí vhodnou zejména pro lidi, které trápí kožní problémy. Do budoucna provozovatelé nevylučují ani zřízení zdravotnického centra, které nabídne pacientům léčbu konopím, jež byla nedávno posvěcena prezidentem.

Ve Volarech by se tak mohli léčit například nemocní s roztroušenou sklerózou, Alzheimerem či Parkinsonovou chorobou.

Suterén hotelu je prošpikován i dalšími druhy lázní a masážních přístrojů, nechybí moderní rázová vlna či lymfodrenáž. Vše s kompletním zázemím, jaké doposud jinde nefunguje.

Máme připraven rašelinový zábal s konopím. Na konopí bude zčásti založená i podávaná strava," řekl Jiří Stabla, majitel společnosti Carun Pharmacy, která bude pro hotel připravovat výrobky pro koupele, masáže a zábaly, ale i potravinové doplňky s konopím.

Ačkoli v Česku fungují různé konopné lázně, jde spíš o doplňkový program k léčbě, který nenabízí tak široký sortiment služeb jako nově otevřené středisko ve Volarech. Navíc tu budou pracovat jen certifikovaní pracovníci, kteří budou mít za úkol šířit osvětu o konopí a jeho zdravotních účincích.

"Naším cílem je vrátit přípravky z konopí zpět do běžného života. Léčba konopím pomáhá vyřešit řadu zdravotních problémů díky účinným cannabinoidům. Tyto látky se v přírodě vyskytují jen v rostlinách konopí," objasnil Stabla.
 
První lidé se začnou v novém volarském lázeňském a wellness centru léčit už za týden, všechny přípravky z konopí si budou moci i koupit. Restaurační a ubytovací prostory zmodernizovaného hotelu Bobík jsou v provozu od pátku.

V městském hotelu je 19 dvoulůžkových pokojů s možností přistýlky, s televizí, trezorem a vlastním sociálním zázemím a jedno apartmá, restaurace s vlastním minipivovarem se 40 místy u stolů a formanka s dalšími 35 místy.

Návštěvníci už mohli ochutnat i místní pivo, světlou jedenáctku. "Jsem pivař, chutná mi. Je trošku dohořka a já mám radši hořká piva. Vařit tu budou i tmavou třináctku, ta by mohla chutnat i dámám," řekl volarský podnikatel Zbyněk Kuboň.

Novému pivu tu zatím říkají jen volarské, jméno mu budou vybírat návštěvníci tradičních Volarských slavností dřeva už příští víkend.

Hotel Bobík

S nápadem postavit hotel na volarském náměstí přišla v 70. letech 20. století Jednota, po koupi pozemku pod stavbou prodala hotel za osm milionů soukromému vlastníkovi. Ten udělal novou, zateplenou fasádu a vyměnil část oken. V roce 2007 zničil novou střechu orkán Kyrill, o rok později už fungovala pouze vinárna. Při diskotéce v listopadu 2008 se však stal hotel bitevním polem hromadné rvačky, při níž byla poničena část oken v restauraci a vstupní dveře. Majitel ho nabídl na prodej za 55 milionů korun. Kupce však nenašel, hotel skončil v dražbě za odhadní cenu 15,5 milionu korun. Nakonec ho v lednu 2012 vydražilo za 7,8 milionu město Volary. Investovalo do něj dalších 13 milionů korun a ode dneška je znovu otevřena jeho restaurační a ubytovací část, za týden v něm začnou fungovat ojedinělé konopné lázně.

Zdroj:  http://budejovice.idnes.cz/nejvetsi-evropske-konopne-lazne-jsou-na-sumave-ve-volarech-p4j-/budejovice-zpravy.aspx?c=A130809_093711_budejovice-zpravy_sou

Zdroj: www.konopi.info