Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

LÉČEBNÉ KONOPÍ BY MĚLO BÝT V LÉKÁRNÁCH OD ZÁŘÍ, VYHLÁŠKA JE NA SVĚTĚ

30/07/13

LÉČEBNÉ KONOPÍ BY MĚLO BÝT V LÉKÁRNÁCH OD ZÁŘÍ, VYHLÁŠKA JE NA SVĚTĚ Praha 30.7. 2013 Léčebné konopí by mělo být v lékárnách od září, vyhláška je na světě Konopí pro léčebné účely by se v tuzemských lékárnách mohlo objevit již v září. Od čtvrtka začne platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která umožní jeho distribuci dospělým […]

LÉČEBNÉ KONOPÍ BY MĚLO BÝT V LÉKÁRNÁCH OD ZÁŘÍ, VYHLÁŠKA JE NA SVĚTĚ

Praha 30.7. 2013

Léčebné konopí by mělo být v lékárnách od září, vyhláška je na světě

Konopí pro léčebné účely by se v tuzemských lékárnách mohlo objevit již v září. Od čtvrtka začne platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která umožní jeho distribuci dospělým pacientům. Dvě firmy chtějí konopí dovážet ze zahraničí a celkem pět společností chce v souvislosti s léčebným konopím získat povolení, aby s ním mohly nakládat. V úterý o tom informoval legislativní náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek (TOP 09).

„Vyhláška stanoví jednotlivé indikace pacientů a odborníků, kteří mohou pacientům léčebné konopí předepisovat. Bude na elektronický předpis, tedy na předpis s omezením," upřesnil náměstek.

"My předpokládáme ukončení správního řízení zhruba do konce srpna, to znamená, že v září už budou jasné podmínky pro to, aby dovozci a distributoři distribuovali konopí do lékáren. Bude záležet na lékařích, zda budou pacientům léčebné konopí předepisovat," dodal.

Konopí má ulevit od chronické bolesti

Vyhláška umožní předepsat nejvýše 30 gramů léčebného konopí měsíčně. Pro děti tyto přípravky dostupné nebudou. Na jeden recept může lékař napsat pouze takové množství přípravku, které zajistí jednoměsíční léčbu, musí uvést dávkování a cestu podání, tedy zda se inhaluje, či polyká.

Konopí budou moci psát lékaři na chronickou neutěšitelnou bolest, zejména při rakovině, bolest spojenou s degenerativním onemocněním pohybového aparátu, systémového onemocnění pojiva, jako revmatoidní artritida či systémový lupus, a také na neuropatickou bolest, která je průvodcem řady neurologických chorob.

Dále na spasticitu, tedy zvýšené svalové napětí a s ním spojenou bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy, na nevolnost a podporu chuti k jídlu při léčbě rakoviny či HIV a také na Tourettův syndrom, který je spojen pohybovými a zvukovými tiky neovladatelnými vůlí.

Zákon umožňující využití léčebného konopí platí od letošního dubna, pacienti ale museli počkat na vydání vyhlášky, která upřesní podmínky. Zatím se bude léčit konopím dovezeným z Nizozemska, od dubna příštího roku by mohly začít pěstovat léčebné konopí také české firmy.

Gram za 200 korun popuzuje zastánce léčby

Kritici tvrdí, že povolených 30 gramů nebude řadě pacientů stačit, argumentují dosavadní praxí i zahraničními příklady. Vadí jim také to, že nizozemská firma nabízí gram za 200 korun, pacient za povolených 30 gramů tak měsíčně bude muset dát 6000 korun. Za nesmyslný označují i zákaz používání léčebného konopí pro děti a mladistvé. Tvrdí, že při pečlivém lékařském posouzení stavu dítěte není riziko poškození jeho zdraví.

Konopí obsahuje stovky účinných látek, tzv. cannabinoidů, v lékárnách by měly podle vyhlášky být čtyři druhy konopí s odlišnou výší těchto látek. Řada lékařů léčbu konopím zpochybňuje, naproti tomu mezi pacienty je o tuto možnost poměrně velký zájem.

Zdroj: Novinky, ČTK  http://www.novinky.cz/domaci/309146-lecebne-konopi-by-melo-byt-v-lekarnach-od-zari-vyhlaska-je-na-svete.html