Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

PĚSTEBNÍ PLOCHY KONOPÍ SETÉHO  V ČR MÍRNĚ VZROSTLY.

27/06/12

PĚSTEBNÍ PLOCHY KONOPÍ SETÉHO  V ČR MÍRNĚ VZROSTLY. V letošním roce došlo i přes nepříznivý vývoj v oblasti zpracování  konopného stonku  k mírnému navýšení  pěstebních ploch  průmyslového konopí z loňských 250 ha na  274 ha. V současné době v ČR   není jediný provozuschopný zpracovatelský závod na  konopný stonek. Tudíž, i přes velký zájem trhu, nejen českého, ale […]

PĚSTEBNÍ PLOCHY KONOPÍ SETÉHO  V ČR MÍRNĚ VZROSTLY.

V letošním roce došlo i přes nepříznivý vývoj v oblasti zpracování  konopného stonku  k mírnému navýšení  pěstebních ploch  průmyslového konopí z loňských 250 ha na  274 ha.

V současné době v ČR   není jediný provozuschopný zpracovatelský závod na  konopný stonek. Tudíž, i přes velký zájem trhu, nejen českého, ale i zahraničního, o suroviny z konopí  a z druhé strany z důvodu absolutního nezájmu naší vlády o tuto  perspektivní komoditu, tato všestranně  využitelná ekologická plodina třetího tisíciletí zůstává stále malou Popelkou, která čeká na svou příležitost. Potěšující a povzbuzující je ale fakt, že čím dál více, i přes nepříznivý vývoj v této oblasti, stoupá poptávka po konopných surovinách – vláknu a pazdeří, např. pro energetické využití, nebo pro potřeby papírenské výroby a výroby tepelných izolačních a jiných materiálů ve stavebnictví, nebo poptávka po konopném semínku, které nachází stále větší uplatnění v potravinářském odvětví –  na trhu jsou  cukrovinky, těstoviny a pečivo, konopné extrakty používají výrobci alko i nealkoholických nápojů, nebo  při výrobě tzv. zdravotní konopné kosmetiky, semínko se používá i v zemědělství při výrobě krmných směsí atd.

Pojďte s námi objevovat jeho skrytý potenciál,  dělat konopí je i lék pro naší  nemocnou společnost.

Tak ať roste konopí!

Praha 27.6.2012

Marie Široká

předsedkyně

Konopářský svaz České republiky

www.konopi.info