Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

V JIHLAVĚ – SASOVĚ OTEVŘELI  BIOPLYNOVOU STANICI

25/11/11

V JIHLAVĚ – SASOVĚ OTEVŘELI  BIOPLYNOVOU STANICI Na biofarmě v jihlavské městské části Sasově byla otevřena první bioplynová stanice v ekologickém hospodářství.  19.listopad 2011 – 09:00 Slavnostního přestřižení pásky na Biofarmě Sasov ekologického zemědělce Josefa Sklenáře se zúčastnil i někdejší ministr životního prostředí a odborník na energetiku a obnovitelné zdroje energie Martin Bursík (SZ). Sklenář do vybudování […]

V JIHLAVĚ – SASOVĚ OTEVŘELI  BIOPLYNOVOU STANICI

Na biofarmě v jihlavské městské části Sasově byla otevřena první bioplynová stanice v ekologickém hospodářství. 

19.listopad 2011  09:00
Slavnostního přestřižení pásky na Biofarmě Sasov ekologického zemědělce Josefa Sklenáře se zúčastnil i někdejší ministr životního prostředí a odborník na energetiku a obnovitelné zdroje energie Martin Bursík (SZ). Sklenář do vybudování bioplynové stanice investoval 42 milionů korun, Evropská unie mu přislíbila 15milionovou dotaci.

„Bioplynové stanice umějí přeměnit energii slunce, nashromážděnou ve vstupních surovinách, na energii, kterou potřebujeme ke svému životu. Ta sasovská je unikátní velmi pokročilou technologií a tím, že není zaměřena na obvyklou kukuřici, ale namísto toho citlivě zasazena do ekologického cyklu života farmy, kdy využívá zejména statkový hnůj, trávy a senáže,“ řekl Jiří Pykal z biofarmy. „Chlévská mrva včetně hluboké podestýlky či dlouhé senáže nejsou nijak řezány, míseny či zkracovány, vše je vkládáno v původním stavu do fermentačního prostoru,“ dodal. Doplňkově se používají siláže obilovin, močůvka, silážní šťávy, případně tráva, nevyužitelná krmiva a podobně.

Sklenář je podle slov Pykala progresivní a zkouší i netradiční plodiny, které lze pěstovat na svazích bez použití chemie, například svatojánské žito nebo konopí seté. Příkladné je také využívání odpadního tepla z chlazení motoru. „Často se toto teplo pouští Pánubohu do oken, ale my jím vytápíme okolní budovy, ohříváme vodu na faremních jatkách i pro napájení zvířat. Postavili jsme také netradiční sušárnu vlastní konstrukce na zemědělské produkty – balíky sena, obilí, byliny a další,“ uvedl Sklenář.

Činnost na farmě je pestrá – na pozemcích o celkové výměře kolem 500 ha pěstuje na dvě desítky plodin – například brambory, cibuli, sóju, konopí nebo luskoobilní směsky. Chová prasata, skot masných plemen a koně.

Výrobky biofarmy získaly i několik prestižních ocenění. Známým produktem biofarmy se stal originální konopný traktor z roku 2008, který je poháněný rostlinným
olejem.

Zdroj:  http://www.novinkyvysocina.cz/zpravy/z-regionu/v-jihlave-sasove-otevreli-bioplynovou-stanici/

Zdroj: Konopářský svaz ČR

www.konopi.info

Zařazeno v AKTUALITY