Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

V ČESKU BUDE MOŽNÉ PĚSTOVAT KONOPÍ PRO LÉČEBNÉ ÚČELY

24/10/11

V ČESKU BUDE MOŽNÉ PĚSTOVAT KONOPÍ PRO LÉČEBNÉ ÚČELY 24.10.2011 12:58 – V Česku bude možné pěstovat konopí pro léčebné účely. Budou se o to starat firmy, které dostanou povolení od státu. Dále pak vznikne registr pacientů, kteří marihuanu užívají. Usnesla se na tom komise při Radě vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Licence by mohlo […]

V ČESKU BUDE MOŽNÉ PĚSTOVAT KONOPÍ PRO LÉČEBNÉ ÚČELY

24.10.2011 12:58 – V Česku bude možné pěstovat konopí pro léčebné účely. Budou se o to starat firmy, které dostanou povolení od státu. Dále pak vznikne registr pacientů, kteří marihuanu užívají. Usnesla se na tom komise při Radě vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

Licence by mohlo vydávat ministerstvo zdravotnictví, vnitra nebo tým protidrogového koordinátora při Úřadu vlády. „Pěstování bude probíhat za přesně definovaných podmínek, které se budou teprve tvořit. Pěstitelé budou podléhat kontrole," řekl serveru iDnes.cz předseda komise, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Komise připraví změnu zákona o návykových látkách

Komise do 12. prosince připraví úpravy několika zákonů, zejména toho o návykových látkách. „Návrh změn pak předáme vládě a tím zřejmě ukončíme činnost," vysvětlil Zima. K legalizaci by prý mohlo dojít v druhé polovině roku 2012.

Pacienti by si mohli kupovat marihuanu v lékárnách bez hrozby kriminalizace. Nadále ale nebude uzákoněno samopěstitelství.

V komisi pro koordinaci protidrogové politiky jsou lékaři, odborníci z ministerstev zdravotnictví, spravedlnosti a vnitra. Dále šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš a zástupci legislativního odboru Poslanecké sněmovny, informuje server iDnes.cz.

Účinky konopí jsou prokázalo vědecké zkoumání. Legalizaci podporují lékařské společnosti

Skupina byla vytvořena na základě výzvy premiéra Petra Nečase (ODS) i na popud petice za legalizaci konopí, kterou spustili lékaři a pacienti v půlce srpna. V pondělí bylo na webu kolem osmi tisíc podpisů. Pro legalizaci konopí je třeba také předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Užívání konopí je zakázáno zákonem o návykových látkách. Pro legalizování se ovšem vyslovilo devět odborných lékařských společností. Konopí může pomoci při léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy nemoci, anorexie, lupénky, astmatu nebo některých typů deprese a epilepsie. Účinky jsou prokázané vědeckým zkoumáním.

Související:

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/211997.aspx

Konopářský svaz České republiky