Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

PĚSTEBNÍ PLOCHY KONOPÍ SETÉHO JSOU OPĚT NA MINIMU.

22/07/11

PĚSTEBNÍ PLOCHY KONOPÍ SETÉHO JSOU OPĚT NA MINIMU. Tak jako v roce 2010, tak i letos, i přes několikaleté úsilí jak nadšenců konopí setého, tak i zemědělců – pěstitelů – se pěstuje dle dosavadních dostupných informací konopí seté na pouhých cca 250 ha. Příčin je několik, největší podíl na tom má celosvětová hospodářská krize, pokles […]

PĚSTEBNÍ PLOCHY KONOPÍ SETÉHO JSOU OPĚT NA MINIMU.

Tak jako v roce 2010, tak i letos, i přes několikaleté úsilí jak nadšenců konopí setého, tak i zemědělců – pěstitelů – se pěstuje dle dosavadních dostupných informací konopí seté na pouhých cca 250 ha.

Příčin je několik, největší podíl na tom má celosvětová hospodářská krize, pokles cen krátkého vlákna na světových trzích a s tím související problém s odbytem, v jehož důsledku přestali registrovaní prvozpracovatelé provozovat své výrobní závody. V současné době je v provozu pouze jediný závod, který je před odebráním akreditace. Paradoxem je, že poptávka po konopných surovinách – vláknu a pazdeří – převyšuje tuzemskou nabídku, např. pro energetické využití, nebo pro potřeby papírenské výroby a stavebních tepelných izolačních materiálů, kdy je surovina dovážena ze zahraničí.

Další produkt konopí setého – semínko – je žádané při výrobě krmných směsí jak pro ryby, tak pro exotické ptactvo, z konopného semínka se lisuje olej, který nachází uplatnění v potravinářském odvětví a při výrobě tzv. zdravotní konopné kosmetiky, nebo na výrobu barev, laků a mýdel.

Na trhu jsou i cukrovinky a pečivo, konopné extrakty používají výrobci alko i nealkoholických nápojů atd.

Potěšující a povzbuzující je, že většina výrobků nese už českou značku a zájem o ně stoupá, a tak věříme,

že  s postupem času  konopí nabere druhý dech. 

Praha 21.7. 2011

Marie Široká

předsedkyně

Konopářský svaz České republiky

www.konopi.info

Zařazeno v AKTUALITY