Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Legalizace konopí pro léčbu má šanci. Bude se dovážet?

28/01/11

Legalizace konopí pro léčbu má šanci. Bude se dovážet? Věci veřejné chtějí legalizovat marihuanu pro lékařské účely. Návrh má podporu většiny poslanců. Pro jsou i lékaři: Konopí pomáhá lidem s chronickými bolestmi nebo roztroušenou sklerózou. Pěstování kvůli kouření bude dál trestné. Dnes hrozí za pěstování pár kytek marihuany vězení, v budoucnu ji možná bude stát […]

Legalizace konopí pro léčbu má šanci. Bude se dovážet?

Věci veřejné chtějí legalizovat marihuanu pro lékařské účely. Návrh má podporu většiny poslanců. Pro jsou i lékaři: Konopí pomáhá lidem s chronickými bolestmi nebo roztroušenou sklerózou. Pěstování kvůli kouření bude dál trestné.

Dnes hrozí za pěstování pár kytek marihuany vězení, v budoucnu ji možná bude stát ve velkém dovážet z Holandska.

Není to vtip, ale návrh Věcí veřejných, které chtějí prosadit legalizaci marihuany v medicíně. A to už tak bizarní není, zákon by velmi přivítali například lidé trpící roztroušenou sklerózou nebo kožními problémy, kterým konopí prokazatelně pomáhá. "I ministerstvo zdravotnictví připustilo, že marihuana má pozitivní účinky při léčbě některých chorob," říká šéfka poslanců VV Kristýna Kočí. "Budu o tom jednat v koalici, pravděpodobně uděláme poslanecký návrh zákona," dodává Kočí.

A proč by se měl o pěstování či dovoz konopí starat přímo stát? Věci veřejné nechtějí, aby velké pěstírny konopí vznikaly přímo v Česku. "Bylo by to snadno zneužitelné pro nelékařské účely. Marihuanu by měl stát nakupovat v zahraničí, nejlépe v Holandsku," říká zdravotnický expert VV Jiří Štětina. S návrhem souhlasí i oslovení lékaři. "Pokud užívání marihuany zůstane pod kontrolou, nevidím v tom problém. Mezinárodní studie dokazují, že marihuana skutečně pomáhá léčit některé nemoci," říká neurolog Martin Jan Stránský. "A navíc, THC je mnohem méně návyková látka než tlumicí léky typu kodeinu, které se dnes legálně užívají. Jen se to nesmí zvrhnout jako třeba v Kalifornii, kde se na marihuanu specializují celé kliniky," argumentuje Stránský.

Většina poslanců je pro

Zdá se, že návrh Věcí veřejných má slušnou naději, že ho parlament schválí. Když server iDNES.cz před třemi měsíci obvolával poslance s tím, zda by měl být povolen prodej konopí na lékařský recept, celkem 117 členů dolní komory odpovědělo ano.

Zesílí tlak na úplnou legalizaci?

Až dosud však neměla žádná politická strana odvahu velmi kontroverzní debatu otevřít.

Je totiž pravděpodobné, že jakmile jednou projde povolení marihuany v lékařství, ještě zesílí tlak občanských sdružení na úplnou legalizaci konopí, která by umožnila vyrábět a prodávat marihuanu podobně jako třeba alkohol. Je tedy pravděpodobné, že jednou půjde do parlamentu i takový návrh?

"Takhle daleko jsme se ještě nedostali, je to velmi předčasná otázka.Osobně nejsem příliš velkou zastánkyní dekriminalizace měkkých drog, ale záleží na další diskusi ve straně," říká Kočí.

Ve světě není marihuana v lékárně ničím neobvyklým. K mání je například ve čtrnácti státech USA. Nedávný průzkum ukázal, že tam stoupá počet konzumentů mezi seniory.

Zdroj: MFD, Ondřej Šťastný

Zdroj:

http://www.veciverejne.cz/domaci-politika/napsali-o-nas/legalizace-konopi-pro-lecbu-ma-sanci-bude-se-dovazet.html

Zdroj: Konopářský svaz České republiky

www.konopi.info