Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

KONOPÍ Z PTAČÍHO ZOBU?  STRÁŽNÍCI HO SKLIDILI, ALE DĚDA SE NEDÁ

10/11/10

KONOPÍ Z PTAČÍHO ZOBU?  STRÁŽNÍCI HO SKLIDILI, ALE DĚDA SE NEDÁ   Konopí z ptačího zobu? Střážníci ho sklidili, ale děda se nedá   Prostějov – Chovatele andulek, jednasedmdesá­tiletého Imricha Moronga, podezírají úředníci z přestupku neoprávněného pěstování konopí. „Na zahrádce jsem měl semenec. Žádnou marihuanu, jen zobání pro ptáčky,“ rozčiluje se senior z Prostějova. Na […]

KONOPÍ Z PTAČÍHO ZOBU?  STRÁŽNÍCI HO SKLIDILI, ALE DĚDA SE NEDÁ

 

Konopí z ptačího zobu? Střážníci ho sklidili, ale děda se nedá

 

Prostějov – Chovatele andulek, jednasedmdesá­tiletého Imricha Moronga, podezírají úředníci z přestupku neoprávněného pěstování konopí. „Na zahrádce jsem měl semenec. Žádnou marihuanu, jen zobání pro ptáčky,“ rozčiluje se senior z Prostějova.

Na malý záhonek ve dvoře domu v Dolní ulici, kde žije se svou manželkou a synem, občas vysypává zbytky zobu z klícky, v níž chová papoušky.

„Z některých semínek, která vrabci nevyzobali, vyklíčily rostliny. Rostla tam slunečnice, len, proso a nějaký ten semenec,“ přiblížil penzista. A právě kvůli semenci, rostlině dnes běžně nazývané konopí, dorazili koncem letošního června na dvůr v Dolní ulici strážníci.

„Přijeli, semenec sebrali a do ruky mi dali potvrzení o odebrání konopí setého,“ popsal Imrich Morong.

Imrich Morong a ptačí zob

Imrich Morong a ptačí zob
Autor: DENÍK/Radim Havlík

 

Konopí putovalo na expertízu

Záležitost kvůli podezření z nelegálního pěstování konopí šetří nyní úředníci z oddělení přestupků Městského úřadu v Prostějově.

„Řízení bylo zahájeno,“ potvrdila vedoucí oddělení Dagmar Nováková s tím, že konopí zabavené panu Morongovi čeká na expertízu v policejních laboratořích ve Frýdku-Místku.

Nováková přitom upozornila, že české zákony zakazují pěstovat rostliny konopí obsahující více než tři desetiny gramu účinné látky THC.

„Držení THC v množství do 1,5 gramu pak legislativa posuzuje jako přestupek, za nějž hrozí pokuta. Nad toto množství jde o trestný čin,“ upřesnila.

Chovatel papoušků Imrich Morong je zapřísáhlý nekuřák stěžující si na nemocné průdušky. O marihuaně podle svých slov nic netuší. Kvůli konopí pod oknem mu však hrozí nejen finanční sankce, ale může také skončit na lavici obžalovaných.

Problémy v zákonechPtačí zob, ze kterého mu na zahrádce vzešlo konopí

Marie Široká, předsedkyně Konopářského svazu České republiky, komentovala peripetie prostějovského chovatele jednoznačným výrokem: „Legislativa v oblasti konopí je špatná a musí se změnit.“

Svaz podle ní garantuje nabídku takového osiva konopí setého, z něhož vzchází rostliny neobsahující více než tři desetiny gramu účinné látky THC.

„Problém je ale v tom, že průmyslové konopí se v České republice pěstuje jen na malé ploše, což poptávku na trhu neuspokojuje. Prodejny pro chovatele tak mohou svým zákazníkům nabízet semena pocházející třeba z Holandska nebo z Číny. A právě z nich mohou vyrůstat rostliny s vyšším obsahem THC, než povoluje česká norma,“ objasnila předsedkyně svazu.

Milada Sládková, spolumajitelka prodejny chovatelských potřeb, v níž Imrich Morong zob pro ptáky zakoupil, potvrdila, že semena, která zákazníkům nabízí, mají původ v zahraničí.

Není konopí jako konopí

Předsedkyně konopářského svazu Marie Široká ví o lidech, kteří se ocitli v podobné situaci jako Imrich Morong. Jako příklad uvedla muže z Čech, který pěstoval semena konopí pro jeho chutná semena, v nichž mimochodem žádné THC obsaženo není. Také k němu se vypravili policisté, rostliny zabavili a pustili se do vyšetřování kvůli podezření z trestné činnosti pěstování nelegálních drog.

„Poslanci by měli omezit jen zneužívání psychotropních látek obsažených v konopí a ostatní využití těchto rostlin podporovat,“ vzkazuje v souvislosti s podobnými případy Marie Široká českým zákonodárcům.

Připomíná, že konopí nelze vnímat pouze negativně, jako zdroj marihuany, ale především jako plodinu poskytující chutná semena a kvalitní olej. Rostlinu vhodnou pro výrobu briket, přírodních izolací dřevostaveb, lan, motouzů, pevných tkanin a také vynikajících léčiv. (rh)

Najdete  na    http://prostejovsky.denik.cz/

http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/konopi-z-ptaciho-zobu-straznici-ho-sklidili-ale-de.html

Výzva:

Protože se množí tyto případy, je třeba tuto závažnou situaci řešit. Napište, kdo máte, nebo víte o  podobných problémech a potížích.

Marie Široká,  e-mail. adresa:  siroka@konopi.info

Zdroj: Konopářský svaz České republiky

www.konopi.info

Zařazeno v AKTUALITY