Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

PĚSTEBNÍ PLOCHY KONOPÍ SETÉHO JSOU OPĚT NA MINIMU.

07/07/10

PĚSTEBNÍ PLOCHY KONOPÍ SETÉHO JSOU OPĚT NA MINIMU. I přes několikaleté úsilí jak nadšenců konopí setého, tak i zemědělců – pěstitelů – se v letošním roce pěstuje konopí seté na pouhých cca 280 ha. Příčin je několik, největší podíl na tom má celosvětová hospodářská krize, pokles cen krátkého vlákna na světových trzích a s tím […]

PĚSTEBNÍ PLOCHY KONOPÍ SETÉHO JSOU OPĚT NA MINIMU.

I přes několikaleté úsilí jak nadšenců konopí setého, tak i zemědělců – pěstitelů – se v letošním roce pěstuje konopí seté na pouhých cca 280 ha.

Příčin je několik, největší podíl na tom má celosvětová hospodářská krize, pokles cen krátkého vlákna na světových trzích a s tím související problém s odbytem, v jehož důsledku přestali registrovaní prvozpracovatelé provozovat své výrobní závody. V současné době je v provozu pouze jediný závod, který je před odebráním akreditace. Paradoxně na druhé straně převyšuje poptávka po druhotných konopných surovinách nabídku, např. pro potřeby papírenské výroby a stavebních tepelných izolačních materiálů je surovina dovážena ze zahraničí.

Další produkt konopí setého – semínko – je žádané při výrobě krmných směsí jak pro ryby, tak pro exotické ptactvo, z konopného semínka se lisuje olej, který nachází uplatnění v potravinářském odvětví a při výrobě tzv. zdravotní konopné kosmetiky, nebo na výrobu barev, laků a mýdel.

Na trhu jsou i cukrovinky a pečivo, konopné extrakty používají výrobci alko i nealkoholických nápojů atd.

Potěšující a povzbuzující je, že většina výrobků nese už českou značku a zájem o ně stoupá.

V příštím roce se očekává navýšení pěstebních ploch.

Praha 7.7. 2010

Marie Široká

předsedkyně

Konopářský svaz České republiky

www.konopi.info