Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

NA SLOVENSKU VZNIKL  SLOVENSKÝ KONOPÁŘSKÝ SVAZ

01/03/09

NA SLOVENSKU VZNIKL  SLOVENSKÝ KONOPÁŘSKÝ SVAZ Takměř všechny slovenské deníky přinesly v únoru roku 2009 tuto zprávu: Pestovanie technického konope dostane zelenú 18.02.2009 15:53 – BRATISLAVA Na Slovensku sa možno opäť rozšíri pestovanie technického konope (konope siate). Jeho vymiznutie bolo podľa jedného zo zakladajúcich členov Slovenského konopárskeho zväzu Ivana Bašnáka spôsobené tým, že doteraz pestovatelia […]

NA SLOVENSKU VZNIKL  SLOVENSKÝ KONOPÁŘSKÝ SVAZ

Takměř všechny slovenské deníky přinesly v únoru roku 2009 tuto zprávu:

Pestovanie technického konope dostane zelenú

18.02.2009 15:53 – BRATISLAVA

Na Slovensku sa možno opäť rozšíri pestovanie technického konope (konope siate).

Jeho vymiznutie bolo podľa jedného zo zakladajúcich členov Slovenského konopárskeho zväzu Ivana Bašnáka spôsobené tým, že doteraz pestovatelia podliehali povoľovaciemu konaniu. To sa má od apríla zmeniť. Novelou zákona o omamných a psychotropných látkach bude pestovanie možné už len na základe oznamovacej povinnosti a odlíši sa tiež technické konope od psychoaktívneho, ktoré obsahuje psychoaktívne látky.

V súčasnosti sa konope siate využíva na výrobu textílii a potravín, výrobu moderných kompozitov pre automobilový priemysel, tepelných izolácii a papiera. Podľa novely by malo byť povolených celkovo 19 odrôd konopy siatej. Pestovatelia budú na jej pestovanie môcť získať aj priame platby z Európskej únie. "Plodina má dlhú a pevnú tradíciu v slovenskom poľnohospodárstve a slovenských dejinách," povedal Bašňák.

Konopa siata je jednoročná rastlina. Dorastá do výšky štyroch metrov. Je rozšírená najmä v Európe, Amerike a Ázii.

eTarget ContextAd End