Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

SLOVENSKO MŮŽE OPĚT ZAČÍT PĚSTOVAT KONOPÍ SETÉ

16/02/09

SLOVENSKO MŮŽE OPĚT ZAČÍT PĚSTOVAT KONOPÍ SETÉ Konopa môže na Slovensku opäť preraziť 09:00 | Dnes | Aktualizované | Jakub Filo Bratislava – Na Slovensku sa môže opäť rozbehnúť pestovanie tradičnej konopy siatej. Parlament schválil zákon, na základe ktorého nebudú musieť pestovatelia komplikovaným spôsobom získavať povolenie, ale bude im stačiť oznamovacia povinnosť. "Na základe novely, tí, ktorí budú […]

SLOVENSKO MŮŽE OPĚT ZAČÍT PĚSTOVAT KONOPÍ SETÉ

Konopa môže na Slovensku opäť preraziť

09:00 | Dnes | Aktualizované | Jakub Filo

Bratislava – Na Slovensku sa môže opäť rozbehnúť pestovanie tradičnej konopy siatej. Parlament schválil zákon, na základe ktorého nebudú musieť pestovatelia komplikovaným spôsobom získavať povolenie, ale bude im stačiť oznamovacia povinnosť.

"Na základe novely, tí, ktorí budú chcieť pestovať konopu a žiadať na ne priame platby, nebudú mať povoľovaciu, ale iba oznamovaciu povinnosť," povedal Aktuálne.sk Vladimír Zemko zo spoločnosti SlovaCanna.

Celkovo by malo byť povolených 19 odrôd konopy siatej, na ktorú budú určené priame platby z Európskej únie. Na jej zozname povolených odrôd sa nachádzajú iba také, ktoré neobsahujú viac ako 0,2 percenta psychotropne aktívnej látky THC, známej z marihuany.

Začína sa od nuly

Konopa siata sa na Slovensku v minulosti pestovala stáročia, významne ešte aj v 20 storočí. Po sprísnení legislatívy však upadla do zabudnutia. Ešte pred 20 rokmi sa v krajine nachádzalo niekoľko veľkých pestovateľov, v súčasnosti však už neexistujú.

Ak aj chcel nejaký subjekt konopu pestovať, musel požiadať o povolenie. V databáze ministerstva zdravotníctva sa však nenachádza žiaden podnik na priemyselné spracovanie konopy.

Marihuanová cigareta joint

Uvoľnenie pestovania konopy siatej neznamená dekriminalizáciu marihuanyväčší obrázokAutor: Jiunlimited.com

Teraz sa však bude môcť poľnohospodárstvo zamerané na konopu opäť rozbehnúť. "Znovu treba začať budovať všetko od nuly," dodal Zemko. Jeho spoločnosť SlovaCanna sa chce orientovať na výrobu tepelných izolácií z konopných vlákien a stavbu konopných domov.

Tradičná konopa

Konopa siata je prastará poľnohospodárska plodina, ktorá znovu našla uplatnenie v čoraz masovejšom meradle v štátoch EÚ.

"Pomohla tomu práve klasifikácia konopy na psychoaktívnu a nepsychoaktívnu, čo malo za následok zjednodušenie možnosti jej pestovania na priemyselné účely," povedal Zemko pre Aktuálne.sk. Úrady povolili pestovať práve odrody konopy bez psychoaktívnych látok.

Konopa siata je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky štyroch metrov. Podľa niektorých zdrojov sa z nej dá vyrobiť až vyše 25-tisíc produktov farby, kozmetika, izolácie, palivo, tmely, kompozity alebo krmivo.

Novela zákona o omamných a psychotropných látkach, ktorú parlament schválil tento týždeň, nadobudne účinnosť 1. apríla.

TAK HODNĚ ŠTĚSTÍ , SLOVENSKO 🙂

Zdroj:  http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1175474

Více informací v průběhu roku  budete nacházet i na  stránkách  společností:

HEMPO  viz  www.hempo.sk       

SlovaCanna   viz  www.slovacanna.sk

PREČO NIE KONOPA    viz  http://www.konopa.sk/index.php?page=1

KONOPNÉ    viz  http://www.konopne.sk/informacie/o-nas

Zdroj: Konopářský svaz České republiky

www.konopi.info

2345