Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

DALKIA HODLÁ REKULTIVOVAT DŮL A PĚSTOVAT ENERGETICKÉ PLODINY

16/01/08

Dalkia hodlá rekultivovat důl a pěstovat energetické plodiny 14.1.2008 11:55      Ústí nad Labem (ČTK) – Firma Dalkia plánuje za svou teplárnou v Trmicích u Ústí nad Labem zrekultivovat bývalý povrchový důl 5. květen. Po zavezení dolu hodlá na zrekultivovaném území pěstovat energetické plodiny. S úpravami více než třicetihektarového území by se mohlo začít ještě […]

Dalkia hodlá rekultivovat důl a pěstovat energetické plodiny

14.1.2008 11:55

 

   Ústí nad Labem (ČTK) – Firma Dalkia plánuje za svou teplárnou v Trmicích u Ústí nad Labem zrekultivovat bývalý povrchový důl 5. květen. Po zavezení dolu hodlá na zrekultivovaném území pěstovat energetické plodiny. S úpravami více než třicetihektarového území by se mohlo začít ještě letos po obdržení všech povolení. Postupná rekultivace je plánovaná na 12 let. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Dalkia Milan Wagner. 

    V současné době je prostor bývalého lomu mezisklad stavebního materiálu, důl fungoval také jako úložiště škváry. Firma má nejprve v plánu upravit dno jámy a postupně do ní vyvážet popílek z teplárny. Po zaplnění prostoru zbytkové jámy do stanovené výšky bude na povrch navezena zhruba půlmetrová vrstva humózní zeminy. Na ní firma chce pěstovat energetické plodiny, zejména šťovík a konopí, které pak chce míchat s uhlím a spalovat. 

    Celkem se má do bývalého dolu přemístit zhruba dva miliony metrů krychlových materiálů. V plánu je také realizovat odvodnění rekultivovaného území. Záchytné příkopy mají svést vodu do retenční nádrže. Voda bude používána k zalévání pěstovaných plodin. Okolí území má být upraveno, ozeleněno a napojeno na okolní již upravené plochy, zejména na připravovanou rekreační oblast kolem chabařovického jezera Milada, která se stále upravuje. 

    Jezero Milada vzniká zatápěním dalšího bývalého lomu už od roku 2001. Dokončení všech prací plánuje Palivový kombinát Ústí, který napouštění zajišťuje, na rok 2017. V jezeře má být 34,4 milionu metru krychlových vody, plánovaná hloubka je téměř 23 metrů. Zrekultivované území bude sloužit pro rekreaci, sport a rybolov. Vznikají projekty přístaviště, dalších cyklostezek, pláží a podobně. Jezero a jeho okolí zabere 250 hektarů. 

    Přeměna lokality v největší rekreační zónu na Ústecku bude stát miliardy korun. Palivový kombinát již dříve získal dvě miliardy korun z prostředků ministerstva průmyslu a obchodu. Dalších až 1,5 miliardy korun bude podle dřívějších informací ještě potřeba. Na vznik rekreačních ploch a realizaci projektů chtějí obce sdružené kvůli vzniku jezera žádat peníze z Evropské unie. O útlumu těžby v lomu Chabařovice rozhodla vláda v roce 1991. O šest let později byla odtěžena poslední tuna uhlí.
 

13. ledna 2008

Zdroj: Enviport      http://www.enviport.cz/

Konopářský svaz České republiky   www.konopi.info

Zařazeno v AKTUALITY