Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Konopí a kenaf a jejich využití

26/11/07

Konopí a kenaf a jejich využití Konopí seté (Cannabis sativa) je nejrozšířenějším druhem konopí z čeledi konopovitých (Cannabaceae). Jeho pěstování na Slovensku však naráží na legislativní bariéru o pěstování psychotropních a omamných látek. Konopí indické je příbuzná rostlina z této čeledi, z níž lze vyrábět omamnou látku (marihuanu, hašiš). Z tohoto důvodu se pro běžné pěstování používají odrůdy konopí […]

Konopí a kenaf a jejich využití
Konopí seté (Cannabis sativa) je nejrozšířenějším druhem konopí z čeledi konopovitých (Cannabaceae). Jeho pěstování na Slovensku však naráží na legislativní bariéru o pěstování psychotropních a omamných látek. Konopí indické je příbuzná rostlina z této čeledi, z níž lze vyrábět omamnou látku (marihuanu, hašiš). Z tohoto důvodu se pro běžné pěstování používají odrůdy konopí s minimálním množstvím THC (delta-9-tetrahydrocanabinol) nacházejícím se hlavně v květech. Využití konopí pro průmyslové účely je velmi široké. Konopná semena mají vysokou nutriční hodnotu, čemuž napomáhá vysoce asimilovatelný globulární protein. Semena obsahují vysoký podíl proteinů a lipidů, kromě toho poskytují cenné esenciální mastné kyseliny, sacharidy, vlákninu, vitaminy a minerální látky. Ze semen se vyrábí hodnotný olej využitelný v potravinářství a kosmetickém průmyslu. Jeho využití je širokospektrální – zejména pro preventivní posílení imunitního systému, léčí ekzémy, efektivně působí na hladinu cholesterolu v organismu aj.
Kenaf (Hibiscus cannabinus) je přadná rostlina patřící do čeledi slézovitých (Malvaceae). Rod zahrnuje mnoho druhů, z nichž praktický význam mají čtyři druhy, především Hibiscus cannabinus. Rostlina má poměrně dobře vyvinutý kořenový systém, stonek se ve spodní části slabě větví a dosahuje výšky 2,5 až 3,5 m. Listy jsou troj- až pětilaločné a vyrůstají ze spodní části stonku. Květy jsou bílé, růžové, ale i žluté barvy. Kenaf je samosprašná rostlina. Pochází z Indie, odkud se rozšířila do tropické a subtropické oblasti. Tato rostlina – v minulosti využívaná na přadné účely – je náročná na teplo a světlo, ale byly vyšlechtěny odrůdy i pro podmínky mírného klimatu. V současnosti se tyto odrůdy testují v Německu a v malé míře dokonce i v České republice. Je to perspektivní energetická rostlina, jejíž energetický potenciál se uvádí 60–80 t . ha–1 sušiny. Výnosový potenciál této energetické rostliny je zatím testován v evropských zemích na pokusné úrovni. Tato rostlina je vhodná na výrobu pytloviny, obalů na potraviny, lan, plachet, papíru, linolea, izolačního a stavebního materiálu. Semena jsou vhodná pro průmyslové zpracování a využívají se ve farmacii, na výrobu mýdla a při výrobě umělé kůže. V současnosti se hledají nové rostlinné druhy, které by bylo možné pěstovat pro energetické účely, ať už na spalování nebo jiné průmyslové využití. Proto šlechtění a introdukce nových druhů energetických rostlin pocházejících zejména ze zemí jihovýchodní Asie a Afriky, ale i Jižní Ameriky, do pásma mírného klimatu získává velmi rychlé tempo.
 
Zdroj: AGRONAVIGÁTOR  
další užitečný odkaz:
Konopářský svaz České republiky