Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Nejvýhodnější pro topení je dříví říká ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík.

18/10/07

* Co byste poradil lidem, čím mají topit? Moje rada? Uhlí bude čím dál tím dražší, protože produkuje nejvíce oxidu uhličitého. Nejvýhodnější pro topení je jinak dříví. Náklady na jeho koupi ve srovnání s uhlím jsou někde na dvou třetinách a zároveň emise, které se uvolňují během vytápění dřívím, jsou nejnižší. Lidé ale mají šanci […]

* Co byste poradil lidem, čím mají topit?

Moje rada? Uhlí bude čím dál tím dražší, protože produkuje nejvíce oxidu uhličitého. Nejvýhodnější pro topení je jinak dříví. Náklady na jeho koupi ve srovnání s uhlím jsou někde na dvou třetinách a zároveň emise, které se uvolňují během vytápění dřívím, jsou nejnižší. Lidé ale mají šanci pořídit si i třeba kotle na biomasu.

* Co když na to ale někdo prostě nemá peníze?

Prioritou naší i Evropské unie je snižování emisí oxidu uhličitého a skleníkových plynů. Není tedy možné pokračovat ve vytápění uhlí s argumentací – co mají lidé dělat. Alternativy tady navíc jsou a jsou tady i nezbytné technologie. O podpoře domácností teď jednáme s Evropskou unií. Hodláme lidem nabídnout dotační programy, jež by jim měly pomoci při náhradě vytápění uhlím čistšími způsoby.

* Kolik ta dotace bude pro domácnost činit?

Nechci předbíhat, zda to budou tisíce nebo desetitisíce.

* Opakovaně jste zmiňoval možnost, že by mohli zástupci obcí a měst kontrolovat lidi přímo v jejich domech, čím topí. Platí to?

Určitě.

* Dokážete si představit, že vy sám jste starostou malé obce a klepete na dveře třeba sousedovi a říkáte – jdu zkontrolovat, co dáváš do kamen?

Dokážu, i když vím, že je to obtížné. Místního policistu také všichni znají, a respektují ho. Osobní vztahy a znalost by neměly omezit vymahatelnost zákonů. Už po čichu poznáte typicky PET lahve, polyethylen i jiné látky. Poznáte to i podle dýmu. Než ale vše vyřešíte přes inspekci životního prostředí, bude pozdě. Samospráva z ústavy odpovídá za kvalitní životní prostředí na území obce. Proto je důležité, aby měla kompetence vstoupit do obydlí a zkontrolovat to, čím dotyčný topí.

* Takže si nemyslíte, že by tím bylo narušeno právo na soukromí?

Vím, že je to delikátní věc. Ale na jednu stranu tady máte principy na ochranu soukromí a na druhou stranu jde o omezování svobod ostatních. Když někdo topí PET lahvemi, tak ty druhé přece výrazně omezuje. Je to čistě právní problém.

Zdroj: Právo, 16.10.2007
 
http://www.zeleni.cz/6322/clanek/nejvyhodnejsi-pro-topeni-je-drivi/
 
Konopářský svaz České republiky

Zařazeno v AKTUALITY