Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Snížení emisních povolenek ohrozí Česko?

20/02/07

Snížení emisních povolenek ohrozí Česko ? Snížení objemu emisních povolenek, které bude mít Česká republika k dispozici v letech 2008 až 2012, by poškodilo konkurenceschopnost tuzemského průmyslu i celou českou ekonomiku. Sdělil to ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Reagoval tím na informaci Lidových novin, podle kterých se Evropská komise chystá zamítnout českou žádost o […]

Snížení emisních povolenek ohrozí Česko ?

Snížení objemu emisních povolenek, které bude mít Česká republika k dispozici v letech 2008 až 2012, by poškodilo konkurenceschopnost tuzemského průmyslu i celou českou ekonomiku. Sdělil to ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Reagoval tím na informaci Lidových novin, podle kterých se Evropská komise chystá zamítnout českou žádost o emisní povolenky na léta 2008 až 2012.

"Snížení množství povolenek by znamenalo snížení konkurenceschopnosti českého průmyslu v globální ekonomice. To by se konkrétně projevilo například v tom, že by česká ekonomika jen velice obtížně doháněla státy evropské patnáctky," prohlásil Říman, podle kterého je ČR jedním z mála států, které plní Kjótský protokol.

Bruselu se podle LN nelíbí, že česká vláda požádala o větší objem tolerovaných emisí CO2, než dosud české podniky vypouštěly do ovzduší. Vláda chce po komisi souhlas se 102 miliony tun emisí ročně. V letech 2005 až 2007 mají přitom české podniky k dispozici povolenky na 97 milionů tun a v roce 2005 jich využily jen na 82 milionů tun.

"Český požadavek není odůvodněný. Bude muset dojít ke snížení kvóty," řekl LN nejmenovaný zdroj v komisi z oddělení pro životní prostředí. Očekávaný verdikt Bruselu listu potvrdil i místopředseda Strany zelených Ondřej Liška. "Slyšel jsem o tom, že jsou s tím problémy. Brusel s naší kvótou nesouhlasí," řekl Liška.

Pokud jsou informace LN pravdivé, tak Evropská komise podle Římana jedná nezodpovědně, protože na prostudování problematiky měla málo času. Říman připomněl, že národní alokační plán ČR na roky 2008 až 2012 byl letos v lednu prezentován Evropské komisi, která ale poté položila českým úřadům ještě několik doplňujících otázek. "Podle našich informací odeslalo doplňující odpovědi ministerstvo životního prostředí v těchto dnech. To je příliš krátká doba na to, aby mohla Evropská komise tyto důležité materiály korektně prostudovat a zvážit, zda přijme či zamítne český národní alokační plán," upozornil Říman.

Komise své rozhodnutí zveřejní zhruba za měsíc. Není proto zatím jasné, jakou kvótu pro Česko navrhne. Se snížením se ale zřejmě musí počítat. Brusel, jemuž tato pravomoc náleží, zatím posoudil žádosti 13 států a v 11 případech jejich požadavky odmítl. Napoprvé schválila komise povolenky jen Británii a Slovinsku, což byly jediné země, které proti minulému období 2005 až 2007 své kvóty dobrovolně snížily.

Komise seškrtala národní plány průměrně o sedm procent, což by v českém případě znamenalo povolenky na emise mírně pod sto milionů tun ročně. Česká vláda zdůvodnila žádost o více povolenek tím, že v roce 2005 rostla domácí ekonomika pomaleji, takže spotřeba emisí neodpovídala její reálné síle. Brusel se ale brání tím, že když se státy EU zavázaly bojovat s globálním oteplováním, měly by emise snižovat.

Pokud Brusel českou kvótu skutečně sníží, budou si domácí firmy muset potřebné emisní povolenky dokoupit za tržní ceny od jiných podniků nebo jiných států.

Zdroj: Týden, 21.02.2007

Zařazeno v AKTUALITY