Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Ministři EU hledají shodu, jaké ambice chtějí mít v boji s emisemi

20/02/07

Ministři EU hledají shodu, jaké ambice chtějí mít v boji s emisemi Ministři životního prostředí EU dnes složitě hledají shodu ohledně toho, jak daleko jsou ochotni zajít ve společném boji proti globálnímu oteplování. Plán snížit emise skleníkových plynů o pětinu do roku 2020 většina zemí včetně Česka podporuje, zástupci Polska a Maďarska ale nechtějí, aby […]

Ministři EU hledají shodu, jaké ambice chtějí mít v boji s emisemi

Ministři životního prostředí EU dnes složitě hledají shodu ohledně toho, jak daleko jsou ochotni zajít ve společném boji proti globálnímu oteplování. Plán snížit emise skleníkových plynů o pětinu do roku 2020 většina zemí včetně Česka podporuje, zástupci Polska a Maďarska ale nechtějí, aby tento cíl byl závazný. Švédsko a Dánsko naopak prosazují, aby plán na redukci emisí byl ambicióznější.

Maďarsko a Polsko čelí silnému tlaku ze strany ostatních členských zemí, aby se závazným limitům nestavěly na odpor. "Musíme je donutit, aby pamatovali na to, že jsou v Evropské unii a že boj s klimatickými změnami je součástí naší tradice… Přinejmenším musí přijmout snížení o 20 procent," řekl agentuře Reuters italský ministr životního prostředí Alfonso Pecorato Scanio.

Kromě souhlasu s omezením celkových emisí se od zástupců jednotlivých zemí čeká také detailnější debata o tom, jak konkrétně břemeno snižování rozložit na jednotlivé státy.

Výsledky dnešního setkání ministrů budou základem pro vyjednávání na nadcházejícím summitu EU počátkem března. Kromě nejdůležitějšího bodu, jímž je cíl snížit během následujících 13 let emise o 20 procent nebo o 30 procent, pokud se k evropské iniciativě přidají i další průmyslové státy, jsou na pořadu dne i další ekologická opatření.

Evropská unie si chce díky intenzivní debatě o dlouhodobých strategiích pro boj s emisemi skleníkových plynů připravit pozici pro vyjednávání o další fázi Kjótského protokolu, které by se mělo uskutečnit koncem tohoto roku. Závazek pětinového snížení dalece překračuje hranice současné legislativy, podle níž má EU snížit do roku 2012 emise o osm procent. Zástupci unie by tak měli dobrý argument, jak přesvědčit co nejvíce zemí, aby se do ostřejšího boje s emisemi pustily také.

Ministři mají dnes na programu i debatu o nedávno zveřejněné strategii na snížení emisí u automobilů a o zařazení leteckých společností do celoevropského systému obchodu s emisními povolenkami. Budou projednávat také body, které se týkají obnovitelných zdrojů energie.

Na závazném cíli dosáhnout do roku 2020 pětinového podílu energie z obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu EU se minulý týden nedohodli ministři na Radě pro energetiku.

Zdroj: Ekolist.cz, 21.02.2007

Zařazeno v AKTUALITY