Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Nizozemsko prodává marihuanu jako lék

16/10/06

http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A030901_185519_vedatech_kot&t=A030901_185519_vedatech_kot&r2=vedatech

Nizozemsko prodává marihuanu jako lék


1. září 2003  18:55
Nizozemsko je první země, kde lze koupit marihuanu jako lék. Doktoři ji smí předepsat lidem s rakovinou, chronickou bolestí či HIV pozitivním, kteří trpí nechutenstvím. Pětigramová dávka přijde na 44 eur. Česko o podobném kroku neuvažuje a čeká na stanovisko OSN.

"Je to historický krok. Je jedinečné, že jsme ji učinili dostupnou na předpis pouze v lékárnách," prohlásil Willem Scholten, šéf Úřadu pro lékařské používání konopí (BMC).

BMC je zvláštním útvarem nizozemského ministerstva zdravotnictví. Marihuanu už začal dodávat lékárnám, které by ji podle mluvčího resortu mohly prodávat od úterý nebo od středy. Kromě lékáren bude moci marihuanu vydávat pacientům 80 nemocnic a 400 lékařů.

Praha o prodeji marihuany na lékařský předpis podle tiskového odboru českého ministerstva zdravotnictví v žádném případě neuvažuje a čeká na stanovisko příslušných orgánů OSN. Marihuana tedy nadále v Česku patří do skupiny nepovolených drog.

Podle pražského zdroje agentury ČTK Nizozemsko v podstatě OSN obchází, přestože k lékařskému předpisu musí pacient v lékárně předložit i lékařský doprovodný protokol, který upřesňuje, k čemu má lék sloužit (rakovina, AIDS, neurologické problémy atd.).

Marihuaně se připisuje blahodárný účinek na některé vedlejší projevy chemoterapie nebo radioterapie, které se používají při léčbě rakoviny, v případech nechutenství u nemocných AIDS nebo strnulosti u postižených roztroušenou sklerózou.

"Nejsou žádné vědecké důkazy o tom, že to funguje. Avšak opakované užívání prokazuje, že takovýto účinek existuje," podotkl mluvčí nizozemského ministerstva zdravotnictví. Někteří lékaři však tvrdí, že marihuana zvyšuje riziko vzniku depresí a schizofrenie.

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví zjistilo, že až sedm tisíc obyvatel si kvůli svým zdravotním problémům opatřuje marihuanu v takzvaných coffe shopech. BMC má za to, že čistší drogu si na předpis v lékárnách bude kupovat až dvojnásobný počet lidí.

BMC zkoumal účinky užívání marihuany na nemocné po dva roky. V lékárnách budou dva druhy této drogy – první za 40 eur za pět gramů a druhý za padesát až pětapadesát eur. Doporučuje se, aby pacienti užívali marihuanu ve formě čaje nebo spreje.

Povolení pěstovat v takřka laboratorních podmínkách rostliny, z nichž se droga získává, dostaly dvě společnosti. Své produkty budou prodávat ministerstvu zdravotnictví, které bude mít na starosti balení a distribuci lékárnám.

Nizozemsko, kde stát reguluje prostituci a prodej marihuany v coffe shopech, je známo svým průkopnictvím na poli sociálních reforem. Bylo vůbec první zemí na světě, kde byla legalizována eutanazie.

Konopí má velmi dlouhou historii použití v lékařství. V čínské medicíně bylo známo jako prostředek pro úlevu už před 5000 lety a například britská královna Viktorie přiznala, že tinkturou z něho si pomáhala při menstruačních bolestech. Právě Británie zvažuje obdobný krok jako Nizozemsko.

1. září 2003  18:55