Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Marihuana může působit jako antikoncepce

04/08/06

Marihuana může působit jako antikoncepce
Uživatelky marihuany mohou mít problémy s početím. Droga totiž znesnadňuje uhnízdění vajíčka v děloze. Kuřačky marihuany tak nevědomky užívají antikoncepci, ačkoli tu oficiální vysadily a snaží se počít dítě.

Marihuana může působit jako antikoncepce

Uživatelky marihuany mohou mít problémy s početím. Droga totiž znesnadňuje uhnízdění vajíčka v děloze. Kuřačky marihuany tak nevědomky užívají antikoncepci, ačkoli tu oficiální vysadily a snaží se počít dítě.

3.8. 2006 13:27

Právě látka tetrahydrocannabinol označovaný zkratkou THC, kvůli níž se marihuana užívá, má vliv nejen na centrální nervový systém, ale působí rovněž na reprodukční orgány. Oplozené vajíčko putující z vejcovodů se v děloze kuřaček marihuany nemůže uhnízdit.

Tým doktora Haibina Wanga z Vanderbilt University testoval účinky THC na myších. Látka prokazatelně zhoršovala schopnost hlodavců zabřeznout. Odborníci tvrdí, že stejné účinky má THC i u člověka a jejich závěry jsou klinicky významné.

Vědci testovali u myší čisté THC, další látky obsažené v konopí a také placebo injekce bez jakýchkoli látek. Negativně početí ovlivňovala pouze THC, myši přijímající tuto látku byly několikanásobně častěji sterilní.

„Pokud se pokoušíte počít dítě, rozhodně se vyhněte marihuaně. Její užívání může snahy zcela zhatit,“ tvrdí doktor Wang.

Zdroj: on-line magazín deníku PRÁVO & portálu Seznam.cz