Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Respek 05/2006

05/02/06

Obsah


Dobrý den,

v aktuálním vydání časopisu RESPEKT naleznete nejenom níže uvedené články:

Vychází: 29.1.2006
 Editorial


Editorial

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dovolte drobné připomenutí: v tyto dny je to deset let, co tehdejší šéfredaktor Vladimír Mlynář dohodl s Karlem Schwarzenbergem, že se stane většinovým vlastníkem Respektu. I za své kolegy mohu říci, že tato spolupráce nám vždy byla a je velkou ctí. Ale zpět k všednímu dni: někteří z vás se ptají, zda opět zveřejníme rejstřík článků za minulý rok. Na rejstříku pracujeme a v polovině února jej budete moci najít na našem webu. Z nového čísla chci upozornit na titulní text o tom, jaké to je být státním úředníkem a brát tři sta tisíc měsíčně. Dále na komentář předního izraelského novináře (strana 2), na spletitý příběh zavražděného kombinátora Františka Mrázka (strana 4) a rovněž na nové a překvapivé informace o osudu vepřína v Letech (strana 8). Vše dobré přeje
 Komentáře


Šafr jde z vily vyvolených
Nejvlivnější český novinář dostal druhou šanci
Je pravda, že lidé méně čtou noviny, zvláště ty seriózní. Jen za poslední rok jsme se ale mohli například na skandálech v sociální demokracii přesvědčit, jak moc je potřeba s novináři z tištěných médií i v Česku počítat. Teď ale majitel nejčtenějšího deníku odvolal šéfredaktora. Náhle, několik měsíců před klíčovými volbami a několik týdnů před spuštěním grafické a obsahové změny těchto novin. Od výměny šéfa sociální demokracie vloni na jaře se v české politice nic důležitějšího neodehrálo. Mimo jiné i proto, že jde o Pavla Šafra.
Google prodal duši
Google prodal duši
Po jednání s Čínou vyhlásil nejpopulárnější internetový vyhledavač novou politiku: Všechny informace jsou si rovny, jen některé jsou si rovnější. Říká se, že komunismus ve východní Evropě porazila kopírka. Americký vynález. A teď si představme, že by ho k nám západní firmy před listopadem 1989 dodávaly s drobnou inovací. Jakmile rozezná v kopírovaném dokumentu slova Charta, lidská práva nebo Havel, zasekne se. Přesně takový dárek dávají teď obyvatelům komunistické Číny byznysmeni, kteří se ještě nedávno jevili jako ti nejcharakternější sympaťáci, jaké Amerika na přelomu milénia zrodila.
 Česká republika


Mein Gott, dostali Mrázka
Mein Gott, dostali Mrázka Nekrolog muže, který se vypracoval
Může to být obyčejná gangsterská vražda, vyřizování účtů v podsvětí. Vůbec by to nebylo překvapivé. Za posledních patnáct let zažil podnikatel František Mrázek (48) desítku podobných násilných a nevysvětlených úmrtí mezi svými přáteli, obchodními partnery, ale i těmi, kteří jeho obchodní aktivity vyšetřovali. Nakonec i po něm v létě 2003 stříleli. Mrázkův rušný život ukončil minulý čtvrtek jedinou ranou zkušený ostřelovač. Jenže Mrázek už dávno překročil hranice zločinu dané v totalitě pašováním kamionů elektroniky a dalšího zboží a nechal za sebou i kariéru tuneláře, který v 90. letech připravil banky o miliardu korun.
Tudy tekly jedy
Cesta kolem Labe, kterým proplul kyanid
Kolem Labe stále vládne smutek. Z kolínské Draslovky unikl 9. ledna kyanid a několik dní zabíjel ryby. Jedná se o největší poříční katastrofu posledních desetiletí. V šoku ze selhání Draslovky je celý kraj. Vždyť tahle osvědčená fabrika vyrábí chemikálie k výrobě textilu a plastů bez potíží už více než sto let. A její šéfové jsou ostřílení veteráni chemického průmyslu. Únik jedů ale přiznali až čtyři dny poté, co začaly zabíjet. „Netušili jsme, že to jde od nás. Divíte se, když je na řece tolik fabrik?“ říká očividně nešťastný generální ředitel Pavel Brůžek. „Ale nezříkáme se zodpovědnosti. Chceme škody nahradit.“ Havárie, ke které slovy ředitele Brůžka došlo „neuvěřitelným a nepravděpodobným selháním technologie“, má jednu radostnější tvář: kyanid z vody brzo vyprchá.
 Ekonomika


Úředníkem za 300 tisíc měsíčně
Úředníkem za 300 tisíc měsíčně Padlí politici popisují, jak brání naše peníze
Pád poslance Vladimíra Doležala odhalil zajímavou věc. Politik odcházející ze sněmovny kvůli obvinění z korupce si ve svém pádu výrazně polepšil: zůstala mu totiž „politická“ funkce v dozorčí radě České konsolidační agentury (ČKA) a za ni teď bude pobírat zhruba tři sta tisíc měsíčně – více než trojnásobek dosavadního platu. Spolu s Doležalem tak už v agentuře hlídají veřejný zájem tři odstavení politici. To vybízí k otázce: Co tam vlastně „naši zástupci“ za dvacetinásobek průměrné mzdy dělají a k čemu nám jsou.
 Zahraničí


Sbohem a Hamas
V palestinských volbách triumfovali islamisté a všichni se bojí
Byly to nejdemokratičtější volby v arabském světě. Na tom se shodují pozorovatelé místní i zahraniční. Přesto přinesly vítězství islamistů. Anebo právě proto? Ať už zní odpověď jakkoliv, jisté je, že po dvanácti letech vlády sekulárního Fatahu povede Palestinskou samosprávu obávaný Hamas – organizace, která je na teroristickém seznamu Spojených států i Evropské unie.
 O kom se mluví


Ségo lepší než Sarko
Francie je okouzlená možnou příští prezidentkou
V té chvíli se na palubě letadla prý rozhostilo pěkné dusno. Nicolas Sarkozy měl před sebou rozložený časopis a z fotografické dvojstrany se na něj zubil jeho vlastní tým: devatenáct mužů ve stejných šedivých oblecích a jedna žena, organizátorka partajních konferencí Emanuelle Mignon, jejíž tvář ještě z poloviny zakrýval před ní stojící kolega. „Co to má znamenat? Proč tam není Roselyne?“ zeptal se Sarkozy a na mysli měl nedávno jmenovanou místopředsedkyni strany Roselyne Bachelot. „Protože její nominace nebyla ještě formalizovaná,“ zněla profesionální odpověď asistenta. „Na tohle já kašlu!“ měl vykřiknout šéf vládní partaje UMP a časopis vztekle letěl směrem ke kokpitu.
 Téma


Česko, to příjemné místo k žití
Je těžké být tady jako cizinec?
Přicházejí, ať se nám to líbí nebo ne. Někdo v nich vidí spásu, někdo příjemné rozptýlení, někdo hrozbu. Poloha ve středu kontinentu a členství v Evropské unii je ale zárukou, že jich tady bude čím dál víc. Co tady ale cizince po příjezdu čeká? A jak neodradit ty, kteří přicházejí v bohulibém úmyslu pracovat tu, mít to tu rád a vychovávat tady děti?
 Rozhovor


Pozice psiska, které vylezlo z vody
S Józefem Szajnou o životu po životě, mlčení a lásce
Józefa Szajnu (1922) označila kritika v 90. letech za jednoho z největších umělců odcházejícího století. U nás příliš znám není, ví se ale, že byl vedle Grotowského a Kantora hlavním tvůrcem slavné éry avantgardního polského divadla. Po válce vystudoval scénografii a grafiku, od 60. let se jako scénograf a režisér proslavil originálním spojením výtvarných instalací a divadelních postupů. V r. 1981 na protest proti výjimečnému stavu odešel do ústraní, věnoval se malbě a „instalacím“. Jeho díla jsou ve sbírkách polských i zahraničních muzeí, získal za ně mnoho cen. Józef Szajna za 2. světové války bojoval v odboji (Armia Krajowa), v letech 1941–45 byl jako Polák vězněn v Osvětimi a Buchenwaldu; dvakrát se ocitl v cele smrti. Je členem Mezinárodního osvětimského výboru.
 Civilizace


Fenomén přepychu
Podle Gillese Lipovetského skončila nedávno celá jedna éra
Podoby přepychu i jeho vnímání společností se v průběhu dějin několikrát zásadně proměnily. Francouzský filozof a sociolog Gilles Lipovetsky, známý svými duchaplnými rozbory zdánlivě přízemních fenoménů současnosti (například módě), ukazuje ve své poslední knize Věčný přepych, jak se luxus projevoval v archaických i předmoderních společnostech a jakou transformací prochází v éře konzumerismu.
 Kultura


Proč je Island báječný
Zpráva ze země kulturních vulkánů
Island se mění. O překot a doslova před očima. Venkov se vylidňuje, od 90. let pohádkově roste ekonomika a Islanďané skupují ve velkém dánské a britské letecké společnosti a obchodní řetězce. V novinách už nejdůležitější místo nezaujímají zprávy o treskách a sledích, ale pohyby akcií. Ještě po druhé světové válce šlo o jednu z nejchudších zemí Evropy, teď patří podle statistik mezi ty nejbohatší. A nejen ekonomicky. Stejně často na kontinentu slýcháme o islandském kulturním zázraku. Jak vypadá zblízka?
Mooreova pomsta na budoucnosti
Mooreova pomsta na budoucnosti
Klasik britského komiksu Alan Moore už zdomácněl i v českých překladech. Právě vydaná kniha V jako vendeta patří k jeho nejlepším. Název říká v podstatě vše. Pomsta je hlavním tématem i motorem knihy. Záhadná postava s výrazem žolíka, vzezřením připomínající (nikoli náhodou) Guye Fawkese, autora neúspěšného pokusu o atentát na britský parlament, bloudí Londýnem roku 1997 a mstí se za dávná příkoří. Systematicky likviduje všechny, kteří měli co do činění s koncentračním táborem, který byl mezitím zrušen.
 Minulý týden


Minulý týden
Minulý týden
Média přinesla zprávu, že volby v Palestině vyhrál Hamas. Udeřily mrazy. Pražské zastupitelstvo nechalo na Letenské pláni postavit armádní vyhřívané stany se stovkou lůžek pro bezdomovce. V Liberci a v Ostravě zamrzly bankomaty. Sněmovna schválila zákon o střetu zájmů. Neznámý profesionální vrah zastřelil v Praze Františka Mrázka, podnikatele ze společnosti Český olej a blízkého spolupracovníka jiného podnikatele Tomáše Pitra, kterého premiér Jiří Paroubek nedávno kvůli jeho nejasné roli ve vládní úplatkářské aféře Unipetrol nazval „nepřítelem státu“. Neodstoupím, můj úřad nestojí a nepadá s jedním pracovníkem, který navíc neměl možnost cokoli ovlivnit, odpověděl šéf Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš na výzvy, aby svou rezignací vyvodil důsledek ze skutečnosti, že policie obvinila šéfa jeho kanceláře Vladimíra Šíšu z vynášení informací gangsterům.S pozdravem Váš týdeník RESPEKT.

Další odkazy:
Předplatné | Diskusní fórum | Tričko RESPEKT zdarma | Kontakt | Inzerce | Koloniál |

Zařazeno v Respekt