Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Respek 51/2005

09/01/06

Obsah


Dobrý den,

v aktuálním vydání časopisu RESPEKT naleznete nejenom níže uvedené články:

Vychází: 18.12.2005
 Editorial


Editorial

Vážené dámy, vážení pánové, Respekt podal protest předsedovi vlády proti tomu, jak jeho úřad pojal tiskovou konferenci s čínským premiérem. Ve snaze izolovat čínského hosta od nepříjemných otázek na lidská práva povolila Paroubkova mluvčí pouze dvě otázky předem vybraným „krotkým“ médiím (Nova a Právo). Pro vysvětlenou: malý počet otázek může být ovlivněn nedostatkem času, to se stává všude. Je ale zcela nepřijatelné, aby tazatelé byli vybráni předem a ostatní nedostali ani možnost se přihlásit. To považujeme za nepřípustné omezování svobodného tisku. Z nového Respektu bych vás rád upozornil na téma čísla, které přináší reportáž z Irska, kde spokojeně a daleko od ruky zákona žijí Češi obvinění doma z velkých zločinů. Zdraví a hezké svátky přeje
 Komentáře


Klid Američané nezajistí
Zpravodaj CNN píše o budoucnosti Iráku
Ve čtvrtek minulý týden se Iráčané vrátili k volebním urnám. Bylo to letos potřetí a naposled minimálně do roku 2009. Tedy alespoň podle plánu, který Iráčanům pomohli vypracovat Američané v průběhu roku 2004. Co se týče dodržování volebních termínů, plán funguje. Součástí celého projektu však byl i předpoklad, že každý volební milník přivede Irák blíže k normalitě, že se bude zmírňovat násilí v zemi, že irácké bezpečnostní složky budou schopny postupně přebírat zodpovědnost za situaci v iráckých městech; předpokládala se rozsáhlá rekonstrukce Iráku spojená s obnovou a růstem iráckého hospodářství, a také se objevovaly naděje, že bude možné dokonce plánovat redukci amerických vojsk. Dnes je zřejmé, že z této části plánu se v Iráku nesplnilo téměř nic.
Evropa ucukla od propasti

„Den začíná o půlnoci,“ opakuje irský zpěvák Bono v jednom ze starších hitů skupiny U2. Těžko předpokládat, že si s ním tato slova někdy v koupelně pobrukoval francouzský prezident Jacques Chirac, u mladších evropských vůdců, jako je Tony Blair nebo Angela Merkelová, to však vyloučit nelze. V každém případě se ve tmě hluboké bruselské noci z pátku na sobotu objevil nadějný záblesk svítání: návrh evropského rozpočtu schválený minulý týden Evropskou radou sice ještě musí odsouhlasit stále samostatněji vystupující Evropský parlament, po měsících strávených tápáním a hádkami je však samotná existence dohody malým evropským znovuzrozením.
 Česká republika


Česko odrazilo nájezd šťouralů
Řekni mi, jak se necháš kontrolovat, a já ti řeknu, jaký jsi
Díky nesouhlasnému dopisu prezidenta Klause jsme se dozvěděli překvapivou věc. Úředníci ministerstva spravedlnosti nedovolili protikorupčním expertům Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) přijet na dohodnutou kontrolu, jestli dostatečně bráníme našim podnikatelům uplácet v mezinárodním obchodě. Na Hradě a v zahraničí to vzbudilo úžas. Justice svůj podtrh na experty zatlouká, seč může, a objasňuje jen to, k čemu je donucena. Jako by potřebovala něco skrýt. Ale co?
Hyundai dostal svůj výhled
Hyundai dostal svůj výhled A Češi lekci, co všechno už umí jejich stát
Na severu Moravy se koncem minulého týdne odehrálo opravdu výjimečné drama. Původně sympatická snaha státu a krajské samosprávy nalákat do obce Nošovice korejskou automobilku Hyundai se ve finiši zvrtla v divadlo, ze kterého šel – a jde pořád – mráz po zádech. Urputný tlak na odkup pozemků nutných pro příchod velkého investora a vidina nevídaných peněz do rodinných rozpočtů zaslepila místní natolik, že těm, kteří byli proti, šlo na konci minulého týdne o život. Poslední vytrvalé ctitele rodové půdy „přesvědčily“ nakonec anonymy vyhrožující vraždou.
 Ekonomika


Černá žena na motorce
Firmy přemýšlejí, jak se nejlépe vcítit do kůže zákazníků
Hádanka. Který podnik má větší šanci na úspěch: ten, jehož vedení tvoří lidé podobného smýšlení, názoru i původu, či naopak co nejrůznorodější? Západní svět – soudě podle nejnovějších trendů a zkušeností – už správnou odpověď našel, Česko zatím váhá. Proč?
 Zahraničí


V Kašmíru, v zimě a ve stanu
V Kašmíru, v zimě a ve stanu Pomoc pro Pákistán je hluboko pod mírou solidarity, jakou vyvolalo loňské tsunami
Ve městě Bagh, nedaleko linie kontroly mezi dvěma částmi Kašmíru, je dnes již plně funkční bazar. V neuvěřitelných kulisách polorozpadlých domů, všudypřítomné destrukce a sutin se dnes dá koupit v podstatě vše, co zde bylo k mání ještě v létě. Obchůdky s potravinami jsou již ve své většině otevřeny alespoň v těch vesnicích, které zůstaly dostupné autem.
Vyšla hvězda nad Bruselem
Evropští lídři překročili svůj stín a vzkřísili Unii
Evropská unie má dohodu o rozpočtu. Co na tom, že vyjednávání nebyla právě krasojízdou, po sérii evropských zklamání je to průlom. A Česko navíc patří k těm zemím, jež na rozpočtu vydělají slušné peníze.
 Téma


Gangsteři na export
Česko se stalo evropskou oázou pachatelů zločinu
V dublinské hospodě jsme si dali schůzku s jedním z nejhledanějších zločinců současného Česka. Policie jej podezřívá z únosů a vražd, naši politici mu však otevřeli cestu k bezpečnému životu v zahraničí.A spolu ním i stovkám dalších gangsterů či teroristů. Česká verze eurozatykače totiž jako jediná v Evropské unii nedovoluje zatýkat, vydávat či naopak žádat o vydání lidí, kteří svůj zločin spáchali před loňským listopadem. Česku tak hrozí, že se stane oázou evropského podsvětí. Jak k tomu mohlo dojít? A proč se nedaří tu nebezpečnou chybu napravit?
 Rozhovor


Mizí moudří staří lidé
S Ivem Markvartem o stromech, dětech, venkovu a apokalypse
Ivo Markvart se narodil roku 1955 v Podbradci na Litoměřicku v rodině sedláka, který odmítl vstoupit do JZD a byl za to vězněn. Dvakrát se nedostal na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, nakonec tu vystudoval knihovnictví (diplomová práce o soukromých vydavatelích meziválečného období). Po škole pracoval v národním podniku Staviva, jako redaktor Amatérské scény, naposledy v knihovně v Lounech jako její ředitel. Působil také jako editor (stál mj. u zrodu poslední vzpomínkové knihy generála Františka Fajtla) a je autorem několika knih, které sepsal na základě svých výzkumů dětského myšlení a tvorby. Za jedno z těchto děl získal v roce 1997 cenu Nejkrásnější kniha roku. Na Lounsku a Litoměřicku pomáhal při vzniku desítek občanských sdružení.Toto torzo rozhovoru s Ivem Markvartem vzniklo čtyři dny před jeho smrtí – zemřel nedávno na následky dopravní nehody: srazilo ho auto, když se vracel na kole domů.
 Civilizace


Po stopách partají
V Česku vyšly zajímavé knihy o politických stranách
Představa, že by si někdo po večerech s napětím nalistoval kapitolu o nějaké české politické straně, a pak se zatajeným dechem sledoval její osud, stejně jako ho den předtím strhl boj se zlem Harryho Pottera, se zdá dost přitažená za vlasy. Přitom se v příbězích zdejších stran skrývají napínavé osudy jednotlivců a nakonec i celé země. Vždyť za posledních sto padesát let hrály strany podobně významnou historickou roli jako kdysi králové či církev. Proto je dobrou zprávou, že letos vyšla celá řada důležitých knih o politických stranách u nás i ve světě.
 Kultura


Pop music už nesmrdí
Karel Gott se pomalu loučí a jeho nástupci to chtějí jinak
Hlavní proud, pop či mainstream, to je hudba, která smrdí. Je určená masám a vyráběná průmyslově podle jakýchsi vzorečků a modelů. Je nevkusná jako umělá květina a neautentická jako miliontá kopie sádrového trpaslíka. Kulturní člověk si zvykl raději si zacpávat uši, než aby jí byl svědkem. Tak zní dlouho omílané klišé. K popsání skutečného stavu našeho současného popu však tyhle formulky nestačí. Tím samozřejmě není řečeno, že neplatí, ale hlavní proud je přece jenom dynamický fenomén. Vyvíjí se a jeho směr může občas překvapit. Třeba tak, jak se to děje v poslední době u nás.
Báječná neděle s Johny Deppem
Báječná neděle s Johny Deppem Rodinné filmy jsou čím dál lepší
Skoro každou neděli odpoledne sedím v jednom pražském multiplexu a nechávám se unášet zvláštními efekty, ohlušujícími detonacemi, smyčcovou hudbou a mravoučnými příběhy. Dlouho jsem si namlouvala, že jsem tu jen jako doprovod dvanáctileté dcery, ale dneska bych na rodinné filmy chodila i bez ní. Poslední rok se jim v českých kinech zvláště daří a zpravidla obsazují polovinu z prvních deseti míst na žebříčku tržeb.
 Scéna


Kulturní tip
Beauty Free Shop
Člověk může mít k současnému papeži spoustu výhrad, ale s jeho vánoční výzvou rád souhlasí. Komerce a spotřeba jsou jedinými viditelnými signály blížích se svátků, což zcela jistě není jejich původní smysl. Místy až neprostupnou spotřební džunglí se v čase shánění dárku stávají centra velkoměst – a právě tady, uprostřed hektické nákupní Prahy na rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice, se otevřel jeden tak trochu jiný obchod. Beauty Free Shop.
 Minulý týden


Minulý týden
Minulý týden
Přes hraniční přechod v Mikulově dorazilo do českých zemí světlo z Betléma. Na knižních pultech přistál pošesté Harry Potter. Vláda přidala 700 korun úředníkům. Vedení národních parků Bavorský les a Šumava se dohodly na spolupráci a společném postupu při rozšiřování lesních ploch ponechaných přirozenému vývoji. Bývalý prezident Václav Havel vystoupil proti plánu premiéra Paroubka zrušit vládou garantované limity těžby a dát uhlobaronům volnou ruku v dalším vyhánění lidí z domova a drancování severočeské krajiny.S pozdravem Váš týdeník RESPEKT.

Další odkazy:
Předplatné | Diskusní fórum | Tričko RESPEKT zdarma | Kontakt | Inzerce | Koloniál |

Zařazeno v Respekt