Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Respek 49/2005

04/12/05

Obsah


Dobrý den,

v aktuálním vydání časopisu RESPEKT naleznete nejenom níže uvedené články:

Vychází: 4.12.2005
 Editorial


Editorial

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, děkuji za zájem a důvěru všem našim předplatitelům, kteří se rozhodli to s námi v příštím roce zkusit. Věřím, že vás dostatečně zajímavým čtením nezklameme. Totéž poděkování se samozřejmě vztahuje na všechny naše čtenáře. Jinak z obsahu nového Respektu vás chci upozornit na články z předvolební politické scény. Jde o rozhovor s předsedou ODS, dále komentář redaktora BBC Petra Fischera o sbližování Jiřího Paroubka a Václava Havla, zatřetí o pohled na jednoho z posledních disidentů ve vrcholné politice Svatopluka Karáska a konečně nepřehlédněte naši analýzu jednoho z hlavních předvolebních slibů ODS. Srdečně zdraví
 Komentáře


Kdo je malý český člověk
V životě ho nenajdeme, ale umělci jej milují. Proč?
V osmdesátých letech jsme o prázdninách na Jadranu zaparkovali auto na pobřeží vedle stejně ošumělých českých škodovek. Jeden krajan si tehdy zavedl rituál: v horkém odpoledni je denně všechny obcházel, do každé nahlížel a hledal v jejich interiérech zlepšováky. Plastikové podložky a násady na řadicí páku v podobě lebky v něm probouzely nadšení, zatímco moře a cizina ho celkem nezajímaly. Bylo mi trapně, že máme stejný pas. Přesto se nedalo vyloučit, že ten muž by případně zachránil dítě před žralokem nebo položil život i za jiný ideál než za plyšáka pověšeného na zrcátku. Tohle se nedá předem odhadnout, a proto nelze tvrdit, že to byl malý český člověk. Přízemní a pitomé bylo pouze jeho chování, a nakonec možná i moje reakce.
Bajka o tlustém kaprovi a chudé štice

Nakonec se dohodneme, i když na sebe zatím ceníme zuby. Tak to alespoň vypadalo v pátek v Budapešti, kde se sešlo pět evropských lídrů nejvíce toužících po úspěchu nadcházejícího bruselského summitu o evropském rozpočtu na léta 2007 až 2013. Premiéři Visegrádské čtyřky potřebují rychlou dohodu proto, aby se jejich země stihly včas připravit na složitou technickou proceduru, která čerpání evropských miliard provází. Tony Blair zase označil rozpočet za prioritu svého předsednictví v Evropské unii a nehodlá z boje odejít poražený.
 Česká republika


Řekni Karáskovi ne
Řekni Karáskovi ne Vůdcové liberálů mají problém: vysvětlit, proč je potřebujeme
Na zdejším politickém nebi představuje zvláštní úkaz: demonstrativně vstupuje do strany, když ji její členové hromadně opouštějí a chce ji vést v momentě, kdy pro ostatní je už vlastně po smrti. I když se nakonec faráři a bývalému nepříteli státu Svatopluku Karáskovi na víkendovém sjezdu US-DEU nepodařilo dostat se do jejího čela, jeho politický vzestup a pád stojí za podrobnější popis. Je to příběh o tom, jak se v Česku dělá politika a jak se v jejím víru roztáčí i nezpochybnitelná morální autorita.
Vysoká hra Tomáše Pitra
Příběh úspěšného prodavače rumu
Tomáš Pitr dnes nepůsobí tak suverénně jako ještě před pár týdny, kdy v roli velkého hybatele skandálu Unipetrol s novináři uvolněně žertoval na adresu politiků a jejich bezedných úplatkářských kapes. „Jsem na horách v Německu. Potřeboval jsem vypadnout a dát si myšlenky do pořádku,“ zní z telefonu bezbarvý hlas muže, který den předtím dostal u soudu osm a půl roku vězení za podvod starý jedenáct let. Tak prudce se zlomil osud teprve čtyřiatřicetiletého podnikatele, který se dokázal – s pomocí význačných představitelů ČSSD – přeměnit z drobného veksláckého čachráře v jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších průmyslníků v zemi. Jenže teď v létě zkřížil cestu svým ještě vlivnějším kolegům a karta se obrátila.

Jaroslav Spurný Ekonomika


Rovná daň dobývá Česko
Jak bude doopravdy tlustá Tlustého peněženka
Stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý minulý víkend na sjezdu své strany představil nový daňový a sociální systém postavený na rovné 15% dani a z těch čísel přechází zrak: průměrná rodina, v níž alespoň jeden člen pracuje, si domů přinese o třetinu až čtvrtinu více peněz než dosud. Kromě toho ale klesne nezaměstnanost a zrychlí se hospodářský růst. Stručně – pokud příští volby vyhraje ODS, nastane v Česku ráj na zemi.
 Zahraničí


Euromed není žádný med
I po Barceloně zůstává Středozemní moře spíše dělítkem než pojivem
tředomoří. V antické éře centrum tehdejší globalizace. V minulém půlstoletí turistická destinace evropské střední třídy. V posledních letech zdroj hlavních rizik pro Evropu – terorismu, nekontrolovaného přistěhovalectví i narkobyznysu. I takto zjednodušeně lze popsat posun ve významu Středozemního moře pro starý kontinent. Realita však nikdy není černobílá. Mnoho komentátorů například zdůrazňuje, jak moc stárnoucí Evropa potřebuje mladé pracovní síly přicházející přes toto moře. Jak ale oddělit přínosy od rizik? A jak rizika omezit? Právě proto se před deseti lety sešli v Barceloně zástupci obou břehů, a nyní toto setkání zopakovali. Vedlo to k něčemu konkrétnímu? V praxi bohužel nikoliv. Evropsko-mediteránní summit (Euromed) skončil bez hmatatelného výsledku.
Vrátit Tatrám tvář
Nejmenší evropské velehory rok po katastrofě
Shlížím ze Starého Smokovce dolů k Popradu. Tisíce světel blikají do noci. Svit, Matejovce, Štrba a samozřejmě Poprad. Obce pod nejvyššími slovenskými horami viditelně ozařují široké okolí, nic romantického na tom ale není. Připomíná to pohled ze zámku Jezeří v Krušných horách do povrchových hnědouhelných dolů. Žárovky na velkorypadlech a dopravnících, lustry v podtatranských domácnostech. Ale ještě loni na podzim by takový pohled možný nebyl.
 Téma


Ostrov bohatých dětí
Ostrov bohatých dětí Reportáž ze supermoderního státu, kde se trestá rákoskou
Je to podivná zem. Všichni jsou tu bohatí a spokojení, ale když přejdou špatně ulici, může je úředník seřezat rákoskou. Internet zadarmo a veřejné počítače jsou tu na každém rohu, ale za žvýkání žvýkačky vám hrozí kriminál. Lidé jsou samý úsměv a atmosféra překypuje přátelstvím, ale za nesouhlas s vládou se vyhazuje z práce. Protestovat je zakázáno – ale zdá se, že nikdo ani nemá proč. Tahle diktatura, kam se svět jezdí poučit o blahobytu a úspěšném soužití moci s občany, se jmenuje Singapur.
 Rozhovor


Nejvíc vyčítám této vládě dluhy
S Mirkem Topolánkem o tom, co chce dělat, a o cestě do pekel
Mirek Topolánek (1956) vystudoval Vysoké učení technické v Brně. Později pracoval v OKD Ostrava jako projektant, po listopadu 1989 byl generálním ředitelem společnosti VAE. V roce 1994 vstoupil do ODS a o dva roky později byl zvolen do Senátu, kde se brzy stal šéfem stranického klubu a byl zvolen místopředsedou horní komory parlamentu. Na podzim 2002 se stal po Václavu Klausovi předsedou ODS. Mirek Topolánek je ženatý, má tři děti.
 Civilizace


Aby nebylo pozdě
Německo přemýšlí, jak zlepšit integraci přistěhovalců
Nepokoje na předměstích francouzských měst opět oživily v Německu diskusi o integraci místních přistěhovalců a jejich potomků. Komentátoři a politikové si často kladou otázku, zda se něco podobného jako ve Francii nebo v Nizozemí může stát i zde. V drtivé většině se shodují v tom, že v Německu neexistují předpoklady pro masové nepokoje mladistvých (potomků) přistěhovalců, žijících společensky na okraji. V německých velkoměstech totiž nenajdeme sociálně a etnicky striktně segregované čtvrti bez potřebné městské infrastruktury, kam by se „slušný“ občan stěží odvážil. Nicméně Němci už teď začínají pracovat na tom, aby se jednou pařížské nepokoje neodehrávaly i v nitru jejich země.
 Kultura


Dva tuláci kotví v Praze
Dva tuláci kotví v Praze Písničkáři James Harries a Jamison Young oživili místní scénu
Vnímaví posluchači, kteří se za dobrou muzikou neváhají vydat do méně propagovaných klubů, barů a kaváren, si už toho fenoménu určitě všimli. V Čechách a obzvláště v Praze se totiž jako houby po dešti vyrojili talentovaní písničkáři, které spojuje fakt, že pocházejí z anglicky mluvících zemí. Jeden den hrají v Balbínově poetické hospůdce a další večer baví stejným způsobem publikum v Paříži, Londýně či Hannoveru. Přitom bydlí na Andělu nebo Kačerově, mají české přítelkyně, případně manželky, a tudíž tu čím dál víc zapouštějí kořeny. Ukázkovým příkladem takových napůl usazených světoběžníků je Angličan James Harries a Australan Jamison Young.
 Scéna


Kulturní tip

Muzeum romské kultury v Brně otevřelo první část své stálé expozice. Může to znít jako ne právě záživná zpráva, ale skrývá důležitou věc. Po polském Tarnowě je totiž Brno teprve druhým místem v Evropě, kde se divák může kdykoli seznámit s pohnutou historií nejperzekvovanějšího etnika kontinentu. Minulý týden otevřená expozice je zatím jen částí zamýšleného projektu. Ve finále by měla výstava pokrývat celé dějiny Romů od putování z Indie, usazování na evropském kontinentu a dlouhá staletí diskriminace přes plynové komory Osvětimi až po dnešní ghetta.
 Minulý týden


Minulý týden
Minulý týden Úsměvy věčnosti
Poslanci schválili nový trestní zákon. Česká republika rozhořčeně odmítla britský návrh na seškrtání rozpočtu Evropské unie v položkách určených na rozvojovou pomoc novým členům. Zemřel George Best. Ministerstvo životního prostředí dalo souhlas ke stavbě meziskladu jaderného paliva v prostorách atomové elektrárny Temelín. Průměrná mzda vzrostla na 18 883 korun měsíčně. Meteorologové oznámili, že současné noční mrazy budou pokračovat, ale protože sv. Kateřina byla na ledě, nelze vyloučit, že Vánoce budou na blátě.S pozdravem Váš týdeník RESPEKT.

Další odkazy:
Předplatné | Diskusní fórum | Tričko RESPEKT zdarma | Kontakt | Inzerce | Koloniál |

Zařazeno v Respekt