Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

O KONOPÍ

26/08/05

Konopí seté (Cannabis sativa)


  O KONOPÍKonopí seté (Cannabis sativa)

Dlouho bylo konopí, zvláště pak jeho druh indica, předmětem sporů, zda je zákonné získávat pryskyřici z květů, která je bohatá na psychoaktivní sloučeniny. V současné době se užívá konopí k léčení pacientů neléčitelných dnešními léčebnými prostředky, ať už to jsou extremní ztráty hmotnosti při onemocnění AIDS nebo ke zmírnění vedlejších účinků chemoterapie. Experimentálně je u nás zavedeno i léčení závislosti na opiátech a alkoholu. Pěstování konopí pro lékařské účely je experimentálně testováno také v Kanadě, která se na konci července 2001 stala prvním státem na světě, v němž bylo legalizováno použití konopí pro zdravotnické účely. U nás je legislativa zcela striktní a zakazuje pěstování indického druhu konopí a výjimky k experimentálním účelům jsou udělovány jen velmi zřídka.


Pěstování konopí setého pak podléhá oznamovací povinnosti dle zákona č.167/1998 Sb. V dnešní době je pěstování konopí situováno převážně v Severočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Velkou překážkou pro rozšíření konopí je strojní mechanizace, která je při pěstování konopí setého specifická a bylo by ji třeba dovážet ze zahraničí. Naštěstí se objevilo několik prototypů, které jsou určeny pro malou a střední výrobu. Z tohoto hlediska prožívá konopí seté v České republice renesanci. Je podáno několik projektů na obnovení pěstování konopí a navrácení této plodiny jako suroviny na výrobu textilií, stavebních materiálů a jednoúčelových součástí pro průmysl. Zvažuje se také jeho využití pro energetický průmysl, jako obnovitelného zdroje energie.


Díky nízkému obsahu psychoaktivních složek (zvláště pak THC) v pryskyřici evropského druhu technické konopí setého (Canabis sativa), je možné vyrábět ze semen cenný konopný olej, který vyhovuje evropské legislativě. Obsah psychoaktivních složek ve všech evropských druzích nepřekračuje 0,3% THC (ve srovnání Canabis indica obsahuje až 25% Δ9-tetrahydrokannabidolu /THC/, který je u evropských druhů konopí setého téměř nezjistitelný).


Konopný olej

Mezi jeho první zpracovatele se řadí i ryze česká výrobní společnost CANNABIS Pharma-derm, s.r.o.


Vysoký obsah a dokonalý poměr vitagenů (nenasycených mastných kyselin) jej pasuje na velmi kvalitní a cenný olej. Zvláště kvalitní je olej lisovaný za studena, který si zachovává všechny přírodní složky. Pro vysokou fyziologickou aktivitu esenciálních nenasycených mastných kyselin, má tento olej příznivý vliv na stárnoucí pokožku, jelikož ve stáří produkce těchto kyselin prudce klesá.


Jeho další neméně důležitá využití jsou při výrobě šamponů, krémů, mastí, balzámů, čistících pleťových vod a krému, parfémů a tělových mýdel. Ve všech těchto výrobcích se uplatňují kyselina γ-linolová LA a linolenová LNA (Ω3 a Ω6), jejichž poměr v konopném oleji je zvláště vhodný pro rychlou biosyntézu a zakomponování do metabolismu buňky. Volné radikály, jejichž vliv na rychlé stárnutí je dnes již prokázán, jsou díky silně nenasycené povaze konopného oleje rychle odbourávány.


V kosmetické praxi můžeme použít olej k ošetření suché, dehydratované a citlivé pokožky, kdy pomáhá jako výživová složka pokožky. V nezanedbatelném množství obsahuje konopný olej také vitamíny B, B1 (ten ve značném množství) a je proto doporučován jako výživná složka prostředků po opalování. Obsahuje také vysoké množství γ-tokoferu. Zajímavý je protirakovinotvorný účinek oleje. Minimalizuje poškození DNA peroxidy vznikajícími zvláště při trávení ve střevech. Jelikož není v plazmě, ale přímo při vzniku peroxidů, minimalizuje tak možnost aktivního podílení se peroxidů na mutagenním procesu v buňce.


Využití konopného oleje jako stolního oleje nebo jako doplňku stravy je také velice zajímavé. Obsah nenasycených mastných kyselin v tomto oleji je skutečně neobyčejný a již několik lžic konopného oleje pokryje denní potřebu kyselin gama-linoleové, alfa-linoleové a linolové.


Alkaloidy konopí setého (kannabinoidy) se vyskytují především ve žlázovitých strukturách rostliny. Konopné semínko a kořen byliny tyto látky neobsahují a to ani ve stopovém množství.Zařazeno v Olej, Všeobecné informace