Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Bude linka na konopí

05/08/05

Lenka Kácov, s. r. o., která je největším českým zpracovatelem lnu, připravuje rozšíření výroby o zpracování technického konopí.

Bude linka na konopí

Lenka Kácov, s. r. o., která je největším českým zpracovatelem lnu, připravuje rozšíření výroby o zpracování technického konopí. Novou výrobní linku postaví s využitím státní dotace deset miliónů korun do poloviny letošního roku. ČTK to řekl ředitel Lenky Kácov Zdeněk Kaplic. „Potenciální pěstitele konopí už máme,“ dodal. Předpokládá, že by se konopí u nás mohlo v budoucnu pěstovat až na tisíci hektarech. Využití najde v textilním, papírenském a farmaceutickém průmyslu.


Nová linka zároveň umožní zpracovat i méně kvalitní len. Firma ji proto postrádala při loňské sklizni lnu, jehož kvalitu negativně poznamenalo počasí. Kvůli špatné kvalitě klesla meziročně průměrná nákupní cena za tunu lnu na 2650 Kč z asi 4000 Kč.
Zpracování lnu se na tržbách Lenky podílí zhruba 50 %. Loňský výpadek v kvalitě pravděpodobně poznamená i letošní hospodaření. Firma se to snaží nahradit zvýšení objemu produkce. Právě možnost zpracování konopí a kvalitativně horšího lnu by v budoucnosti měla i zpracovatelské firmě pomoci omezit sezónní výkyvy ve zdrojích surovin, a tím i v ekonomickém výsledku.

Zpracováno podle zprávy ČTK


Autor: redur     Zdroj: Úroda

Zařazeno v Články z tisku