Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Z české obilné slámy budou polské domy

27/05/05

V Polsku se v letošním roce začnou stavět rodinné domy z českých panelů lisovaných z obilné slámy. Celkem u severních sousedů vyroste za rok asi 100 těchto domků a další mají následovat v příštích letech.

Uzavřený kontrakt na dodávky panelů dosahuje asi pět milionů korun s možností opce na další období, řekl ředitel společnosti Ekodesky Stramit Jan Bareš.

„Během dvou měsíců uvedeme do provozu druhou linku s investicí přibližně 20 milionů korun,“ prohlásil. Podnik zaměstnává asi 20 lidí a další pracovníky kvůli zakázce v nejbližší době přijme. Výroba meziročně roste asi o čtvrtinu.

Společnost spolu se stavebními firmami celkem postavila asi 40 těchto ekologických domků, zejména v tuzemsku. „Dalších 40 domků plánuje soukromý investor vybudovat v západních Čechách,“ dodal. Panely se rovněž využívají na příčky a půdní vestavby, kde se především prosazují v Nizozemsku a Německu.

Pilotní projekty stavby domků začaly též v Íránu, Egyptě nebo Alžírsku. „Zde zkoušejí využití tohoto materiálu a další dodávky by měly pokračovat,“ soudí. V Íránu mají zájem zejména o dodávku výrobních linek, které by lisovaly panely přímo na místě, a o související technickou pomoc.

„V Íránu je velmi aktuální výstavba 4000 rodinných domů vhodných do oblastí s častými zemětřeseními i s podporou iránské vlády,“ uvedl. V Alžírsku je podle ředitele zájem zhruba o 400 domů.

Petr Bayer, Ekolist 20. 5. 2005