Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Konopné semeno

07/05/05

Semeno konopí se v poslední době dostává do středu zájmu vyznavačů zdravé výživy v západních zemích a obliba konopných produktů rychle roste. U nás jsou jeho hodnoty zatím bohužel málo známé, což se určitě změní velmi brzo. Konopné semínko si totiž vysloužilo označení "nejvýživnější potravina planety".

Semena obsahují všech 9 esenciálních aminokyselin v příznivém poměru a také esenciální mastné kyseliny omega 3, omega 6 i omega 9 a lecitin. Jádro semínka je tvořeno z jedné třetiny proteiny, což je řadí mezi potraviny s jejich nejvyšším obsahem vůbec. Konopné proteiny jsou navíc ve formě globulárního edestinu, takže jsou velmi lehko stravitelné, narozdíl od proteinů z masa či jiných potravin s jejich vysokým obsahem. Ty mohou být příčinou různých alergií na potraviny.
Semínka jsou dále mimořádně bohatá na minerály, jichž obsahují velice širokou škálu včetně iodu, chromu, stříbra a lithia.

 

Konopné mléko: Jedním ze snadných způsobů jak z konopného semínka vytěžit jeho hodnoty je příprava konopného mléka. Libovolný objem semínka propláchnětě vodou a poté jej nechte namočené ve vodě asi jeden den, dokud některá semínka neprasknou a objeví se bílé klíčky (průběžně proplachujte). Potom semínka přeceďte, nasypejte do výkoného stolního mixéru a přidejte pitnou vodu (cca 1,5 dílů vody na 1 díl semen). Umixujte na vysoký výkon až zbyde jen bílé "mléko" a slupky. Poté přeceďte přes jemné síto. Hotové mléko můžete přisladit medem nebo dále mixovat s ovocem (např. banány) v lahodné koktejly.

Zdroj: www.biosfera.cz