Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů začne platit, aniž ho Klaus podepsal

29/04/05

Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie začne platit, aniž ho prezident Václav Klaus podepsal, nebo vetoval. Se zákonem zásadně nesouhlasí, považuje ho za neekonomický i neekologický, vysvětluje své rozhodnutí na internetových stránkách Hradu. Norma má garantovat provozovatelům malých elektráren odběr elektřiny za pevné výkupní ceny po dobu patnácti let.

Výčet obnovitelných zdrojů je podle Klause poplatný militantní ekologické propagandě a nepochopitelně se vyhýbá jaderné energii. Prezident je přesvědčen o tom, že se zvýší cena elektrické energie, což bude mít sociální důsledky, a dopad normy na státní rozpočet odhaduje v řádu miliard ročně.
Okamžikem platnosti tohoto zákona se rozběhnou devastující nevratné projekty, které zamoří Krušné hory a Vysočinu obřími stavbami vrtulí, vytvářejících hluk, ničících reliéf krajiny, zabíjejících ptáky a zatěžujících své okolí, soudí Klaus.
Zákon o podpoře obnovitelných zdrojů Senát schválil koncem března. Senátoři zákon schválili po bouřlivé rozpravě, v níž se mnozí vzájemně obviňovali z prosazování zájmů energetických nebo ekologických lobby. Ve sněmovně se předtím proti předloze postavila ODS, jejímž čestným předsedou Klaus je. ODS tvrdí, že nynější energie z uhlí a jádra je mnohem levnější. Zapojení alternativních zdrojů bude podle občanských demokratů deformovat tržní prostředí. Navíc je údajně velmi drahé, každoročně si vyžádá asi osm miliard korun. Argumenty v tomto duchu uvedl i Klaus.
Zákon vychází z požadavku EU vyrábět do roku 2010 z obnovitelných zdrojů, tedy v malých vodních elektrárnách, spalovnách na biomasu a větrných elektrárnách, osm procent veškeré elektřiny. Zatím jsou to asi dvě procenta. Zákon podporuje také využívání sluneční a geotermální energie. Ukládá rovněž využívat bioetanol, který má být přimícháván do pohonných hmot. Do roku 2010 se mají biopaliva na celkové spotřebě pohonných hmot podílet 5,75 procenta.


Autor: sf