Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Využít toho, co je v místě

18/04/05

Posílení místního ekonomického prostředí a zhodnocení místní produkce – tak se jmenuje projektový záměr, s nímž v národním programu Leader ČR boduje Místní akční skupina (MAS) Krajina srdce. Území, kde působí, zahrnuje třicet obcí na sever a východ od Tábora. V minulém roce získala Krajina srdce na pět projektů přes 4,3 milionu korun, pro letošek může počítat se třemi miliony korun. Jde o prostředky z Leaderu ČR.


Mezi projekty, které zaujaly a na něž předkladatelé vloni získali dotaci, patří vytvoření trhu s biomasou, vybudování referenčního pracoviště s výrobou palivového lihu a bioplynové stanice, sestavení a repase drticí a třídicí linky odpadních zemin a sutí, elektronická venkovská tržnice a zapojení zahraničního partnera do realizace projektu e-venkovská tržnice. S podporou, který získal projekt na vytvoření trhu s biomasou, si tu pořídili dva štěpkovače a dvě motorové pily, vznikla nová pracovní místa, z lesů se využije i odpad, který se dříve spálil. Navíc lidé, kteří v domácnostech chtějí nahradit hnědé uhlí biomasou, vědí, kde palivo šetřící životní prostředí koupit. Celkem se při uskutečnění všech pěti projektů proinvestovalo téměř sedm milionů korun, z toho zhruba 4,3 milionu korun tvořila zmíněná dotace.
„Sbíráme zkušenosti, které snad zhodnotíme v budoucím Evropském zemědělském fondu pro rozvoj venkova, v němž má být na aktivity Leader podstatně více peněz,“ očekává tajemnice MAS Krajina srdce Monika Břendová. Ročně 15 tisíc korun věnuje skupina na celoroční propagaci své oblasti v informačním centru venkovských regionů, působícím v budově ministerstva pro místní rozvoj na pražském Staroměstském náměstí. V minulém týdnu zde měla zvláštní prezentaci společně s mikroregionem Venkov, který na území MAS Krajina srdce působí jako dobrovolný svazek obcí a měst už pátý rok. Do pražské informační kanceláře přicházejí zahraniční turisté i lidé z Česka – zhruba ve stejném poměru. Měsíčně sem zavítá kolem 1500 návštěvníků, v létě je to výrazně více. Najdou zde nabídky ubytování, včetně agroturistiky, cíle výletů do přírody i za památkami či přehled o připravovaných akcích spojených s daným místem. Od jara do podzimu se v informačním centru na Staroměstském náměstí postupně představí 23 místních akčních skupin a mikroregionů. Po Krajině srdce tu bude mít týdenní prezentaci Hornolidečsko ze Zlínského kraje, DSO Orlické hory a začátkem května Svazek obcí Blatenska.


Autor: krl      Agroweb