Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

S přebytky obilí se má přitápět v elektrárnách

11/04/05

Využít přebytky obilí jako palivo v elektrárnách zvažuje společnost ČEZ


Využít přebytky obilí jako palivo v elektrárnách zvažuje společnost ČEZ. Firma už zkouší výhřevnost a testuje, ve kterých elektrárnách je možné obilím topit. Hanáčtí zemědělci však tuto možnost považují za krajní řešení. Hr omadné spalování obilí většinou považují za neetické. S nápadem využít nekvalitní zrno jako palivo v elektrárnách přišla Plodinová burza (PB) v Brně.“Jedná se ale jen o pšenici, kterou není možné použít v potravinářství ani v živočišné výrobě ke zkrmení. P otřebné legislativní záležitosti už jsme z větší části vyřídili,“uvedl předseda PB Ladislav Svoboda. Zbývá prý jen dojednat obchodní podmínky s ČEZ.


Se špatnou kvalitou zrna se při dlouhodobém skladování v nevhodných prostorách potýká stále více zemědělců. Navíc během několika týdnů musí sklady vyprázdnit pro letošní úrodu.“Rolníci by za znehodnocené obilí získali alespoň nějaké peníze. U važuje se přibližně o 1100 korunách za tunu,“upřesnil Svoboda. Možnost spalovat nadúrodu v elektrárnách považuje za zajímavou i společnost ČEZ.


„Řešíme také etický rozměr. Jako palivo využijeme jen pšenici, pro niž zemědělci nenajdou jiné využití. V úvahu zatím přichází elektrárna v Hodoníně,“sdělila mluvčí společnosti Eva Nováková. Podle ředitele olomoucké agrární komory Miloše Porče bylo koncem března na Olomoucku nadbytečných asi 20 tisíc tun obilí.“P olovinu tvoří pšenice, zbytek ječmen. Přebývají také dva tisíce tun kukuřice. Cena nabízená ČEZ je ale hluboko pod úrovní nákladů. Ty jsou ve skutečnosti zhruba dvojnásobné,“sdělil Porč.


Spalování obilí v elektrárnách považuje většina hanáckých zemědělců za poslední možné řešení, ke kterému by přistoupili až v nejvyšší nouzi.“Naštěstí žádnou znehodnocenou pšenici nemáme, takže podobné problémy řešit nemusíme. N ež abych ale obilím topil, to ho radši rozdám,“řekl předseda Zemědělského družstva v Unčovicích na Litovelsku Ivo Škrabal. Podobný názor zastává předseda družstva v Dubu nad Moravou Jan Spáčilík.“Obilí nelze pěstovat s perspektivou, že skončí v kotlích spaloven. Měly by ho využít aspoň lihovary,“míní Spáčilík.


Zdroj: Olomoucký den, 08.04.2005