Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

ESOTERIKA JE TRENDY!

29/04/05

Jak slyším slovo esoterika, sahám po revolveru, proto jsem šel na dubnový veletrh ESOTERIKA – VŠE O DUŠI A TĚLE neozbrojen, abych v rozrušení někomu neustřelil věštecké křišťálové koule. Po prohlídce jsem musel konstatovat, že šarlatánství a iracionalita nebyly na akci zastoupeny více než na veletrhu, jako je třeba „počítačový“ Invex. Esoterika je dnes především životní styl.

Pro zarytého racionalistu se zenbuddhistickou ontologickou perverzí (míněn autor článku) je termín esoterika politicky korektní synonymum slova šarlatánství. Ve slovníku ovšem najdete, že to znamená tajný, skrytý, přístupný jen úzkému okruhu. A že dnes se tohle slovo užívá i ve smyslu okultní či mystický. Tak jsem se těšil, že se ocitnu v prostředí na pomezí blázince a sjezdu profesionálních podvodníků.


Na první bráně Juldy Fuldy (pro mladé – pražské Výstaviště) mi muž vtiskl do ruky propagační leták. „Ha! První šarlatán!“ blesklo mi hlavou. Reklama byla na kosmetiku a potravní doplňky z aloe. To je sukulentní rostlina, prý západní vědou pro farmakologické využití objevená díky etnofarmakologii. Její léčebné a podpůrné účinky proti celému souhrnu tzv. civilizačních chorob jsou i ze zcela racionalistického úhlu pohledu nesporné. Prostě dobrá léčivá rostlina, navíc teď módní. Docela typické pro celý tenhle veletrh.NE MYSTIKA -LIFESTYLE!Hned u vchodu jsem spatřil stánek s konopnou kosmetikou a nalevo od něj druhý s indickým oblečením. Zatímco ten Ind byl opravdu z Indie, paní s konopnou kosmetikou nebyla zkouřená a chlubně hovořila o tom, že onu kosmetiku vyrábí jejich firma v několika kompletních kosmetických sadách. Stánek byl zjevně určen pro ženy, vůbec jsem nechápal, o čem dáma mluví. Kromě toho, že extrakt z konopí má pozitivní účinky a je obsažen v krému denním, nočním, večerním, ranním, na kůži suchou, mokrou i trupelnatou. O stánek dál prodávali bylinkové extrakty. V rámci obsedantního hledání šarlatánů jsem u bylinek, které užívám, pedantsky překontroloval, jestli jsou prodávané extrakty schválené ministerstvem zdravotnictví. Byly, zakoupil jsem kotvičníku na dva měsíce. U stánku s esotericky působícími šperky jsem si vyfotografoval prodavačku, co mimo jiné asijské stříbro nabízela náušnice s konopným listím, a pokračoval ke stánku firmy prodávající v severním tuzemsku tkané konopné textilie. Už ne tu hrubou tkaninu, co se před deseti lety vozila z Asie. Normální evropská textilie – a z ní šité šaty. A také geotextilie na ekologické a tepelně úsporné stavby. Firma měla stánek integrovaný se spolkem na podporu pěstování technického konopí a ten zas vystavoval konopné brikety. S kalkulací, o co jsou levnější pro topení (i v dřevoplynových kotlích) než dřevo. Prostě okultní asi jako Flora Olomouc a výrazně méně mystické než Invex. Ty počítače se tam někdy chovaj‘ fakt divně, rozhodně nestandardněji než hygienikem schválená konopná mastička v cool tubičce.BYLINKÁŘI, ZDRAVÁ VÝŽIVA A STYLČím déle jsem bloudil chodbami veletrhu, jasněji jsem si uvědomoval, že „esoterika“ dnes znamená spíš „k přírodě šetrný životní styl“ než něco mystického a tajemného. Když budu kvantifikovat – snad třicet procent bylinkáři a snad třicet procent těch, co prodávali věci kolem esoterického módního trendu – od šperků přes ozdobné předměty pro domácnost až po oblečení. Prostě – móda, jako seTo je svaz konopářů, ne komunistů!


Foto: Jiří X. Doležal

na veletrhu motorek prodávají i bundy. Dále často velice sofistikované technologie ke zcela legitimnímu zlepšování kvality vody, vzduchu v bytě, světla na psacím stole …


Při troše hledání samozřejmě člověk našel v řadě vystavujících knihkupectví pěkné pitomosti a koupit si mohl i plechové komerční amulety, sekané v lisovně po statisících. Ale ony levné cetky a pitomoučké čtení přece patří ke každému in trendu s naprostou samozřejmostí. Nějaké alespoň částečně nevědecké reprezentantky šarlatánství jsem nakonec na esoterickém veletrhu přece jen našel. Působily skromně a trochu ušlápnutě, až mi jich bylo líto -inu, co s tarotem, když vám za zadkem frčí prezentační stánek (fakt zdravé) minerálky. To kartáři trochu zanikají.


V doprovodném programu veletrhu byli k nalezení i následující referenti s přednáškami: Olga Mengerová, vedoucí nutriční terapeut IKEM: Možnosti výživy u vybraných chorob; MUDr. Miroslav Pekárek, primář-onkolog: Alternativní pohled na léčbu rakoviny – nové postupy při léčbě onkologických onemocnění; MUDr. Jan Miklánek, primář kliniky alternativní medicíny: Zázračný slanobýl -Ojedinělá sibiřská bylina a jihoamerické byliny z Peru. To nevypadá na okultisty. Esoterika dnes není nic iracionálního, patologického, mystického, magického ani okultního. Je to (alespoň stran postoje k přírodě) docela sympatický životní styl, trend, a – esoterici prominou – alespoň podle počtu vystavovatelů a návštěvníků je docela in. Já odtud mám – kromě státně testovaných bylinek – hadrovou tašku z nebarveného plátna s velkým tištěným nápisem CHRÁNÍM PŘÍRODU, POUŽÍVÁM TEXTILNÍ TAŠKU a o trochu menším logem tašku vyrábějící a prodávající esoterické společnosti. Taška má fakt cool eko look. A ten je dneska prostě trendy.


Reflex 17/2005
WTD_VOTE(VOTEFORM)WTD_IF(ALREADYUSED,“Na tuto anketu jste již odpovídal.“)WTD_IF(NOCURRENTRESULTS,“Výsledky nejsou k dispozici.“)