Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Ambrozek: zákon Klaus nepodepsal kvůli nedostatku informací

29/04/05

Ministra životního prostředí Libora Ambrozka překvapilo, že prezident Václav Klaus nepřipojil svůj podpis pod zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie.

Ministra životního prostředí Libora Ambrozka překvapilo, že prezident Václav Klaus nepřipojil svůj podpis pod zákon na podporu obnovitelných zdrojů energie. Domnívá se z prezidentových výhrad, že má k dispozici překvapivě málo aktuálních informací a není proto divu, že se v mnoha tvrzeních mýlí. Jako příklad uvedl povinnost výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, která je uzákoněna už několik let, stejně jako vyšší výkupní ceny této elektřiny, uvádí se ve stanovisku ministra.

Jedině nedostatkem informací lze vysvětlit i opakování dávno vyvrácených pověr o větrných elektrárnách, o jejich hluku a zátěži okolí. Nový zákon přinese České republice miliardové investice do moderních technologií, nová pracovní místa a napomáhá rozvoji regionů a ochraně klimatu. Podpořilo jej ministerstvo průmyslu, Energetický regulační úřad, řada profesních společností, nevládní ekologické organizace, desítky starostů obcí a v neposlední řadě 103 poslanci a 56 senátorů, včetně více než poloviny senátního klubu ODS. „Prezidentovi poradci by měli příště odvést profesionálnější výkon,“ hodnotí vyjádření prezidenta ministr Libor Ambrozek.Autor: sf