Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Zemědělci postaví elektrárnu

06/03/05

Elektrárnu poháněnou bioplynem získaným z odpadu z kravína chystají zemědělci z Deštné na Jindřichohradecku. Projekt v hodnotě pětatřiceti milionů korun už mají hotový více než rok. Teď čekají na schválení nového zákona o obnovitelných zdrojích energie, který jim zaručí návratnost vložených peněz. Zákon přitom za dramatické diskuse schválila ve středu Poslanecká sněmovna. Ještě ho musí posvětit Senát a prezident.

StartFragment  Elektrárnu poháněnou bioplynem získaným z odpadu z kravína chystají zemědělci z Deštné na Jindřichohradecku. Projekt v hodnotě pětatřiceti milionů korun už mají hotový více než rok. Teď čekají na schválení nového zákona o obnovitelných zdrojích energie, který jim zaručí návratnost vložených peněz. Zákon přitom za dramatické diskuse schválila ve středu Poslanecká sněmovna. Ještě ho musí posvětit Senát a prezident.


Stavba začne co nevidět


„Čekáme na jeho potvrzení a okamžitě začínáme stavět. Už máme vybranou stavební firmu a odsouhlasenou první dotaci z ministerstva zemědělství na úpravu stájí,“ uvedl ředitel společnosti Agra Deštná Štefan Šuba. Projekt je podle něho rozdělený do tří částí. Po stájích se postaví nové jímky na kejdu, ze které půjde bioplyn do alternátoru a dál pak elektřina do sítě. Zákon by měl zajistit, že stát bude vykupovat nejméně patnáct let kilowatthodinu elektřiny minimálně za dvě koruny padesát haléřů.


S financováním pomůže stát


Agra Deštná počítá, že stát zaplatí pětačtyřicet procent nákladů na stavbu. Z jímek bude využívat i teplo, které rozvede do sušiček obilí. Podporu tepla z bioplynu a biomasy ale poslanci z návrhu zákona vyškrtli. Proti zákonu jsou poslanci z ODS, kteří argumentují tvrzením, že taková podpora energie z obnovitelných zdrojů zdraží elektřinu. Jihočeský poslanec Miroslav Beneš míní, že stát by se spíš měl zaměřit na levnější jadernou energetiku. „Je to jen dočasné. Všude ve světě se jaderná energie postupně zdražuje a ekologická zlevňuje. V prvním období se u nás zvýší ceny elektřiny na jednoho člověka tak o dvě stě korun ročně,“ připustil Petr Holub z Hnutí Duha.


„Nový zákon považujeme za úspěch,“ uvedl Edvard Sequens z českobudějovického sdružení Calla. Rozvoj takzvané zelené energie podle něho vytvoří i nová pracovní místa, sníží znečištění vzduchu a rozhýbe ekonomiku obcí.


Odborníci odhadují, že zákon otevře prostor pro projekty v objemu padesáti miliard korun v celé zemi. V jižních Čechách připadají v úvahu hlavně malé elektrárny na biomasu. „Jsme zatím první v republice, kdo chce podobnou elektrárnu stavět. Budeme nabízet v této věci i poradenství našim následovníkům,“ poznamenal ředitel Agry Deštná Štefan Šuba.


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 05.03.2005