Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Potřetí vláda odložila projednávání návrhu zákona o lihu

11/03/05

Již potřetí odsunula vláda projednání novely zákona o lihu, která má vytvořit právní rámec pro výrobu biolihu v tuzemsku a pro jeho přimíchávání do paliv. K projednávání se má vrátit za čtrnáct dní, oznámil tiskový odbor kabinetu.

StartFragment  


Podle návrhu nebudou zřejmě smět lihovary na výrobu bioetanolu pro přimíchávání do benzinů produkovat či upravovat jiné druhy lihu. Omezení pro lihovary má zabránit případným manipulacím a daňovým únikům, soudí ministerstvo zemědělství. Z podílu biolihu přidaného do fosilních paliv bude totiž stát vracet spotřební daň. Podle odhadu MZe by takto vrácená daň představovala při pěti procentech biopaliva v benzinu zhruba 2,25 miliardy korun. Ročně se mají v tuzemsku produkovat dva miliony hektolitrů této látky. Podmínkou vrácení spotřební daně přitom má být produkce lihu v tuzemsku a z domácích zemědělských plodin, na jejichž pěstování by se tak mělo využít více než 150000 hektarů orné půdy.
Podle MZe by se mělo s produkcí biolihu v ČR začít v příštím roce, naplno by měla výroba fungovat do roku 2007. Producenti budou pro tento účel dostávat koncesi. Ministerstvo životního prostředí loni na podzim vyhlásilo dvoukolové výběrové řízení, z něhož by mělo vzejít nejvýše pět firem, mezi než se kvóta dva miliony hektolitrů rozdělí.


Autor: sf