Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Moravskoslezští farmáři letos zasejí sóju a energetické plodiny

25/03/05

Vzhledem k loňské nadúrodě obilí letos někteří zemědělci na severní Moravě zasejí sóju a více energetických plodin, které se používají jako palivo.


Vzhledem k loňské nadúrodě obilí letos někteří zemědělci na severní Moravě zasejí sóju a více energetických plodin, které se používají jako palivo. „Sója se bude pěstovat hlavně v nižších řepařských oblastech, mnoho farmářů se bude stále více specializovat na energetické plodiny, které podporuje ministerstvo zemědělství,“ řekl předseda představenstva Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek. Práce na polích začnou o Velikonocích, o tři týdny později než obvykle. „Čekají nás pracovní Velikonoce. Většina polí byla dosud mokrá a těžká technika se na ně nedostala. Ale byly už mnohem horší roky a přežili jsme je,“ řekl Mariánek.


Pozdější začátek prací by ale podle něj neměl nijak výrazně ovlivnit letošní úrodu. V prvních jarních dnech zatím zemědělci jen přihnojovali a ošetřovali ozimy. Na podzim zaseli jarní ječmen asi na 18.000 hektarech, přibližně na stejné výměře jako předloni, a řepku na 16.000 hektarech. „Podle prvních odhadů dopadlo jejich přezimování dobře, vysoká vrstva sněhu chránila půdu před mrazy,“ vysvětlil Mariánek.


Velká konkurence dovezené zeleniny z Polska loni razantně ovlivnila výkupní ceny, farmáře to ale zřejmě neodradilo. „Tradiční zelinářské firmy budou v pěstování pokračovat i nadále a budou se snažit k trhu dostat,“ upřesnil Mariánek. Jiná situace je u brambor, které se už na území kraje téměř nepěstují. Například na Opavsku se brambory sázejí už asi jen na desetině z dřívějších 3500 hektarů. Kromě dvou středních producentů brambor si je farmáři pěstují většinou pro vlastní potřebu.


Skot se loni v Moravskoslezském kraji choval v historicky nejnižším stavech. „Horší už to být ani nemůže, takže letos se budou stavy zvyšovat,“ řekl Mariánek. Stabilní zůstane jen počet dojných krav, kvůli kvótám na mléko a dlouhodobému růstu užitkovosti. Podle Mariánka se zatím nedá odhadnout, jak letošní úroda dopadne. „Sedlák nikdy neví dopředu, co udělá dobře a co špatně. Až má peníze v kapse, tak teprve může říct, jak to dopadlo,“ řekl šéf agrárníků.


V Moravskoslezském kraji se živí zemědělstvím 18.000 až 20.000 lidí, což je každý 60. obyvatel nejlidnatějšího kraje republiky. Rozsah obdělávané orné půdy činí zhruba 180.000 hektarů, což odpovídá průměru v České republice.


Zdroj: ČTK, 24.03.2005