Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Ministr doporučuje čelit nadprodukci obilí přeměnou polí na pastviny

03/03/05

Čelit přebytkům obilí by měli tuzemští zemědělci tím, že část orné půdy přemění na pastviny. Na dnešním zasedání Zemědělského svazu v Havlíčkově Brodě to řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas. Pro zhruba dva miliony tun obilí z loňské sklizně stále chybí odbyt, naproti tomu klesají stavy skotu a republika přestává být soběstačná v produkci hovězího masa.

Ministr doporučuje čelit nadprodukci obilí přeměnou polí na pastvinyStartFragment


Podle Palase se zemědělci po vstupu do unie snaží dostat co nejvíce peněz z přímých a doplňkových plateb vyplácených na ornou půdu. „Jsem přesvědčen, že je nutno vidět dál než za nejbližší roh a přehodnotit podnikatelské záměry,“ uvedl s tím, že zemědělci by měli vhodné oblasti přeměnit na pastviny a louky. Česká republika by měla držet živočišnou výrobu i kvůli tomu, že do Evropské unie míří Bulharsko a Rumunsko a jiné státy, u nichž převažuje rostlinná produkce.
Stavy skotu v Česku se loni meziročně snížily téměř o 60.000 kusů a na konci roku se v zemi chovalo 1,4 milionu dobytčat. Produkce hovězího a telecího masa meziročně klesla o desetinu. V lednu byla dokonce o pětinu nižší než ve stejném období loni. Za kilogram živé hmotnosti zemědělci dostávali 38 korun, o pět korun méně, než činí průměr EU. Podle Zemědělského svazu bude letos tuzemská produkce hovězího masa problematičtější než mléko, jehož cena by se letos měla zvednout o zhruba 0,50 koruny na 8,50 Kč za litr.

Autor: opr     


Názory a ohlasy na článek: StartFragment


Vážený soudruhu ministře, jděte už vážně do hajzlu s vašema věčnýma kecama a radama k zemědělcům. Zase najednou máme dělat pastviny a zvyšovat stavy dobytka. Ono to ale není jenom o hovězím, jsou tu i jiné alternativy jak mohou fungovat pastviny, třeba farmové chovy jelenovitých. Jenže by to chtělo jiný přístup k tomuto,jinde v Evropě a ve světě, perspektivnímu a fungujícímu odvětví, místo bolševických blábolů hájících zájmy mysliveckých loby. Viz výrok „V přírodě máme dostatek zvěře a tak není potřeba podporovat její chov na farmách“, naprosté diletantství a nehoráznost ze strany ministra a ještě k tomu zemědělství. Soudruhu ministře, vezměte se za ruku se Standou G. a běžte upřímě sekýrovat lidi někam jinam.


Naprostý souhlas.Jde i o to,že když se vracíte k práci vašich předků (v mém případě),tak chov dobytka je pro mnohé dnes společensky nepřijatelný..Co si budeme nalhávat..Mám stejný problém, místo plánovaných danků jsem začal s KBTM.To samé – Biopaliva – jak jsem již dříve nastinoval, tak způsob fungující v Rakousku – obec vlastní lis pelet, jednotliví drobní vlastníci půdy si i ve službách biopaliva nechají zasít, sklidit.Topení ve svém RD mají přebudováno na konkrétní biopaliva – pelety. Jenže v ČR to levice brzdí a bude brzdit, protože velkoplošní nájemníci by přicházeli o půdu a představenstva bývalých JZD jsou převážně voliči KSČM,ČSSD a KDU ČSL, pokud se nepletu…Myslivci jakbysmet.Tak jim nepodepište nájem a nevstupujte do honebního společenstva.Aspon pro pocit budoucího dodržování majetkových práv..Já jsem si dal podmínku podpisu – novelu mysliveckého zákona, která jasně bude říkat, že vlastník má přednostní právo užívat své pozemky a výplody z nich a možnost zakázat přístup ozbrojeným myslivcům na mé pozemky. Na jaře seji biopásy a zvěř se u mne bude mít líp než na sousedních a.s. Stejně neplní své povinnosti (myslivci), co se týká přemnožených divokých prasat.Dodnes honitby zvláště v produkčních oblastech jsou sloučeny ještě z 50. let a myslivecký zákon jakbysmet – jednou snad hospodaření na zem. půdě a myslivost budou opět respektovat vlastnická práva a křepelky, koroptve apod. nebudou vzácností…


Náš pan ministr opět prozřel. Výkupní ceny hov.masa už po několik let stagnují.Proto zemědělci raději stavy krav snižují a louky a pastviny tak zvaně pouze udržují.Osobně bych byl daleko radši,kdybych dostal za býka slušný peníz, než dotaci na údržbu TTP.Ten pocit za slušně zaplacenou práci v podobě dobře zpeněženého kusu je daleko lepší než jakékoliv dotace na zatravnění.To je ale problém celé EU, kde výkupní cena hovězího není vysoká.Ale kéž by se náš výkup dostal alespoň na průměr EU.
StartFragment


 Stoprocentní souhlas,už aby toho slívu a jemu podobný vyhnal někdo do hajzlu nejlépe k lopatě.Z lonské sklizně jsem neprodal ještě ani kilo.Když jsem se včera chytil jeho rady a pohovořil se zdejším pracovníkem zemědělské agentury,tak mne honem rychle z toho zatravnování a pasení vyvedl.Na pozemcích kde je agroenvi se pást nesmí,změnit ornou na pastvu by bylo letos už bez dotace a na příští rok by dotace byla,ale tentýž rok se tam pást nesmí.Totální chaos nikdo nic přesně neví,takže mi připadá,že soudruh Palas dokut je u moci chce naše zemědělství zničit.
zdroj: agroweb – reakce na dění  v zemědělství…StartFragment

Zařazeno v AKTUALITY, Pro zemědělce