Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Ministři zítra projednají přidávání biopaliv do benzínu a nafty

01/02/05

Zavedení povinného míchání biopaliv do benzinu a nafty navrhne zítra vládě ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

StartFragment  Zavedení povinného míchání biopaliv do benzinu a nafty navrhne zítra vládě ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Přidávání biopaliv má začít již v roce 2006 a stát jej podpoří formou vratky spotřební daně za podíl biosložky v palivu. S dotacemi na výrobu biopaliv návrh nepočítá. Vyplývá to z informací, které ČIA poskytla vedoucí tiskového oddělení ministerstva životního prostředí (MŽP) Jarmila Krebsová.


Pokud vláda návrh MŽP schválí, společnost Čepro bude muset investovat zhruba 1,2 miliardy korun do vybudování potřebných míchacích zařízení na vybraných terminálech. „Pro uplatňování biopaliv na tuzemském trhu je zapojení společnosti Čepro, která je největším distributorem pohonných hmot v České republice, zcela nezbytné,“ uvádí se v návrhu MŽP. Stavbu zařízení na přidávání biopaliv do benzinu a motorové nafty připravuje též Česká rafinérská v obou rafinériích, Kralupech a Litvínově. Na jejich výstavbu vydá zhruba 175 milionů korun.


Návrh počítá v letech 2007 až 2013 s výrobní kvótou dva miliony hektolitrů obilného lihu (bioetanolu) ročně. Do benzínu je technicky možné přidávat až 7,3 procenta bioetanolu. Kvóta výroby metylesteru a etylesteru z rostlinných olejů (takzvaná bionafta) je stanovena na 100 tisíc tun ročně. Návrh MŽP umožňuje míchání méně než pěti procent bionafty do nafty a zároveň zachová možnost výroby a prodeje směsi nafty s 31procentním podílem řepkového metylesteru.


MŽP chce nařízení o přidávání biosložky do paliv vydat formou prováděcí vyhlášky k zákonu o ochraně ovzduší. Přidávání biopaliv do benzinu a nafty vyžaduje směrnice Evropské komise číslo 30 z roku 2003. Na konci roku 2005 by měla biopaliva tvořit nejméně dvě procenta obsahu motorových paliv, na konci roku 2010 pak již 5,75 procenta.


Zdroj: Ekolist.cz, 01.02.2005