Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Respekt 05/2005

30/01/05

Obsah nového čísla týdeníku Respekt

Osvětim dnes
Osvětim dnes Svět slibuje „nikdy nezapomenout”. Ale co to znamená?
Zlo se nikdy nevrací ve stejné podobě. Při vzpomínkách na den, kdy byla před šedesáti lety osvobozena Osvětim, v různých obměnách zaznělo: „Nesmíme zapomenout, protože se to už nikdy nesmí opakovat.“ Bylo by nebezpečné udělat z toho bezmyšlenkovitou frázi a vnímat odpor k masové nacistické vraždě jen jako výraz naší dnešní lidskosti. „My“ nejsme jako naši předkové (zabijáčtí, lhostejní, chtěně nevědomí, zaskočení), „my“ bychom takoví být nemohli – k takovému ujišťování přicházíme lacino, protože se vymezujeme vůči tomu, co už bylo. Stojí ale za promyšlení, co Osvětim vypověděla o jednání jednotlivců i společenství. Stojí za promyšlení, jak se od té doby proměnil antisemitismus a jak se změnil svět, jaká je síla či slabost našeho mravního kodexu a politických rozhodnutí. Může-li vzejít z šóá poučení do budoucna, pak v tom, čeho konkrétně se nesmíme dopustit, pokud chceme nějakou příští hrůzu odvrátit.


Všechny doly míří do ČEZ
„Některé obce budou zbourány, některé ne,“ říká náměstek ministra průmyslu
Mezi ekonomickými ministry se rýsuje shoda na velkém plánu. Na jeho počátku bude prodej Severočeských dolů – zdejší největší a nejvýnosnější hnědouhelné firmy. Pokoušela se ji zprivatizovat už Špidlova vláda, ovšem v soutěži, kterou domácí i zahraniční pozorovatelé označili za zmanipulovanou ve prospěch favorizované Appian Group, majitele sousedící Mostecké uhelné. Letos nebude ani předstíraná soutěž – firmu by měl podle vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna levně získat polostátní energetický gigant ČEZ. Ale to ještě nemusí být konec. Ministr průmyslu Milan Urban doporučuje vytvořit „palivoenergetický komplex“, který ovládne i Mosteckou uhelnou. „Z dlouhodobého hlediska potřebuje ČEZ získat jistotu dodávek a prolomit limity omezující těžbu,“ říká na rovinu ministrův náměstek Martin Pecina. „Některé obce budou zbourány, některé ne, to nezáleží na ministerstvu.“Návrat domů
Návrat domů Tři vzpomínky na krajinu po holocaustu
Ten tragický židovský příběh jsme v posledních dnech z médií mnohokrát slyšeli. Norimberské zákony, žluté hvězdy, neustálé ponižování, šikana, hlad. Pak transporty do vyhlazovacích táborů, smrt v plynových komorách. A pro hrstku šťastlivců návrat domů. Co ale přišlo pak? Pokud po tom začneme pátrat, zjištění nejsou příliš radostná.

Zařazeno v Respekt