Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Konopné semeno

07/01/05

Konopné semeno neobsahuje tolik syrových proteinů jako sója, ale zato proteiny, které obsahuje, jsou perfektním pro zažívání. Navíc sója je velice choulostivá na pěstování.


Dnes je sója považována za nejlepší zdroj rostlinných proteinů. Jak ale 655může obstát konopné semínko před sójou? Vlastně docela dobře. Konopné semeno neobsahuje tolik syrových proteinů jako sója, ale zato proteiny, které obsahuje, jsou perfektním pro zažívání. Navíc sója je velice choulostivá na pěstování. Extra částky na zavlažování, umělá hnojiva, postřiky a další výdaje dělají pěstovaní konopí atraktivnější než je tomu u sóji. Například úroda sóji je vážně ohrožena, když ‘schytá’ hodně UV (ultrafialového) záření, ale cannabinol – chemická látka v konopných rostlinách, pomáhají odolávat tomuto škodlivému záření.


 


Průměrné složení konopného oleje: 


20-25% bílkoviny


25-35% olej


10-15% sacharidů ve formě vlákniny


vysoký obsah vitamínů rady B1 a B2, vitamín E, vápník, hořčík, železo


           


Výnos:


konopného semene v průměru 0,7 t/ha, maximálně kolem 0,9 t/ha


stonků 7 t/ha, ale lze dosáhnout až 11,5 t/ha.


 


Z těchto výnosů plyne, že pěstování jen pro olej, pokud není olej použit ve speciálních drahých potravinách, bude těžko efektivní.


 


 


Výživné složky v konopí


 


Proteiny:


Konopné semeno obsahuje osm esenciálních (pro organismus nezbytných)   aminokyselin. 2/3 proteinů jsou lehce stravitelné složky nazývané „globulin edestin“.


Tyto proteiny jsou zdrojem imunoglobinu, který tvoří část imunitního systému. Zajištěním dostatku proteinů ve výživě, je nejlepší způsob, jak se vyvarovat onemocnění. Půl kilogramu konopného semene obsahuje 120 g proteinu – kolem 25%! Konopná semínka obsahují také albumin, další esenciální protein.


 


Vlastnosti:


o        za studena lisovaný si zachovává důležité vstupní látky


o        na základě spektra mastných kyselin se řadí do skupiny špičkových stolních rostlinných olejů.


o        barva je zelená, charakteristická chuť podobná chuti oříškové.


Využití konopného oleje: 


o        přípravě pomazánek, marinád a salátů.


o        3-4 lžičky konopného oleje postačí na pokrytí denní dávky kyseliny linolové a alfa-kyseliny linolenové.


 


 


Konopný olej je charakteristický vysokým obsahem n-6 mastných kyselin, a to kyseliny linolové (50-70 %)  a  kyseliny  γ – linolenové (1-6 %), dále vysokým obsahem  n-3 mastné kyseliny  α- linolenové (15-25%).  Z nasycených mastných kyselin obsahuje konopný olej kyseliny palmitovou  (6-9 %) a   stearovou (1-3 %)  a dále 3 mastné kyseliny C20 po cca 0,5 %. Poměr n-6:n-3 mastných kyselin 3:1 se považuje za nutričně optimální.


Relativně vysoký obsah n-3 mastných kyselin je dieteticky příznivý, protože těmto lipidových složkám se přisuzuje  inhibice rakoviny,  snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi, protizánětlivé účinky. Na druhé straně vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin činí konopný olej málo stabilní vůči oxidaci.


 


 


 
Obsah oleje


Procentický obsah jednotlivých mastných kyselin v semeni


Palmitová


Stearová


Olejová


Linolová


Linolenová


%


16:0


18:0


18:1


18:2


18:3


35


6,6


2,6


14,9


56,7


19,2


 


 


 


 


Další složky lipidů konopného oleje:


Fytosteroly – zastoupené β-sitosterolem v množství 100 – 150 g /kg,


chybí v oleji lisovaném za studena,


snižují hladinu vstřebávání cholesterolu tím, že blokují absorpci cholesterolu v plazmě a ve střevní mukóze


antioxidant  γ-tokoferol – v množství 500 – 800 mg/l.


 


účinek vitaminu E, zejména α-tokoferol, kterého je v konopném oleji asi desetina obsahu  γ-tokoferolu.


přirozeným antioxidantům se připisuje antikarcerogenní účinek.


 


 


Konopné semeno je z 1/3 své váhy olej. Tento olej obsahuje málo nasycených tuků a mnoho olejů dobrých pro lidský organismus. V podstatě je tělo potřebuje k přežití, protože si je nedokáže vytvořit samo. A to je důvod proč jsou tyto esenciální kyseliny nazývány „nezbytné mastné kyseliny“.


Dvě nejdůležitější jsou Omega-6 (kyselina linolová) nebo také LA a Omega-3 (kyselina alfa linolenová) – LNA. Tyto druhy mastných kyselin chybí ve stravě mnoha lidí, kteří je nahrazují nasycenými (živočišnými) kyselinami, způsobujícími srdeční onemocnění, protože nasycené mastné kyseliny přispívají k ucpávání cév a tepen.


 


 


 


Význam esenciálních kyselin obsažených v konopném oleji:                                               


snižují tak možnost srdeční příhody


redukují záněty


využívají se při léčbě pacientů trpících rakovinou, kardiovaskulárními nemocemi, zakrněním žláz, žlučovými kameny, ledvinovou degenerací, suchou kůží, slabým imunitním systémem (dokonce AIDS) akné a menstruačními problémy


 


Zbývající oleje tvoří:


kys. olejová, palmitová, stearová, gamma-linolová (dobrá pro kůži, vlasy a nehty) a další.


 


Mastné kyseliny se rychle lámou (hroutí), pokud jsou vystaveny teplu, vzduchu nebo slunečnímu záření, takže jakmile jsou jednou semena vylisována na olej, měl by se použít rychle a uschovat na chladném a temném místě. K vaření se nedoporučuje.


           


 


 

Zařazeno v Semeno