Konopářský svaz České republiky
Technické konopí jako alternativa pro český venkov

Lidé chtějí ušetřit, topí biomasou

15/12/04

Podle odhadů by lidé měli zaplatit za topení biomasou o polovinu méně než při topení plynem.

Kvůli rostoucí ceně plynu, elektřiny a dalších zdrojů tepla se mnozí lidé ve středních Čechách upínají na jiné, levnější zdroje. Čím dál častěji se objevuje biomasa, tedy odpad ze dřeva, kůra či sláma.
Podle odhadů by lidé měli zaplatit za topení biomasou o polovinu méně než při topení plynem. Nově se staví takováto speciální kotelna v obci Branžež na Mladoboleslavsku. „Vzniklo to na popud místních lidí. Chtěli jsme původně přípojku na plyn, ale s ohledem na jeho rostoucí cenu v současné době a s výhledem do budoucna jsme se rozhodli pro biomasu,“ uvedl starosta Branžeže Leoš Najman.
V obci, kde žije přes 200 lidí se hodlá napojit 80 procent domácností. Podle Najmana je Branžež první obcí v oblasti Českého Ráje, kde s takovým projektem přišli.
Šetrně k životnímu prostředí se chovají a kotelnu na biomasu využívají už několik týdnů ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku. To byla první kotelna tohoto druhu v kraji. Ve Zruči se na kotelnu napojilo asi tisíc bytů. „Pro novou kotelnu jsme se rozhodli hlavně kvůli cenám plynu a ochraně životního prostředí. Zajistí přes polovinu tepla ve městě za mnohem menší peníze,“ uvedl důvody výstavby kotelny starosta Martin Hujer.
Nová kotelna stála celkem 63 milionů korun. Státní fond životního prostředí přispěl 50,5 milionu korun a zbytek zaplatilo město. Obyvatelé nyní platí za odebraný gigajoule tepla kolem 300 korun. Pro srovnání například v Mladé Boleslavi platí domácnosti za teplo zhruba 400 korun, v Benátkách nad Jizerou je to ještě o sto korun více.
„Teď je ještě brzy na hodnocení, fungujeme teprve přes měsíc. Ale zatím všechno funguje tak, jak má,“ uvedl včera zručský starosta Hujer. V případě špiček nebo krutých mrazů zde mohou kotelnu na biomasu kombinovat s plynovou kotelnou.
V Branžeži počítají s dokončením nové kotelny v roce 2006. „Návratnost investice je spočítaná na deset let,“ řekl starosta Branžeže Najman. „I s lidmi jsme byli na exkurzi v jiných městech, kde už takovou kotelnu mají, takže jsme viděli, jak to funguje,“ doplnil Najman. I tady využívají státní dotace na ekologické vytápění. „Bez nich to nejde, na to by obec neměla,“ dodal.
Kotelny na biomasy už existují v Třebíči, kde vytápí sídliště s 30 tisíci obyvateli, nebo v Trhových Svinách v jižních Čechách. Ve středních Čechách připravují projekt na takovéto vytápění ještě v Kněžicích na Nymbursku.
Radek Plavecký, Markéta Bušková (MF Dnes)


http://www.ekolist.cz
EkoList, 13. 12. 2004

Zařazeno v AKTUALITY, Vytápění